piaskarka

Odpowiednie przygotowanie powierzchni do malowania jest pierwszą rzeczą, jaką trzeba wykonać, by poprawnie i przede wszystkim równo pokryć powierzchnię farbą. Do wyczyszczenia trudnych powierzchni głównie w przemyśle i hutnictwie wykorzystuje się piaskarki.

Na czym polega piaskowanie?

Piaskowanie to proces polegający na czyszczeniu dowolnej powierzchni materiałem ściernym. Urządzenie, które do tego służy nazywane piaskarką, wypuszcza pod dużym ciśnieniem powietrze lub specjalną ciecz, pod którego wpływem powierzchnia poddawana procesowi czyszczenia i wygładzenia.

Można to porównać do szlifowania, jednak użycie piaskarki zapewnia uzyskanie lekko chropowatej, jednocześnie jednolitej powierzchni, która idealnie przyjmuje substancje koloryzujące, metalizację natryskową, laminowanie czy farbę.

Piaskarki często wykorzystywane są przy malowaniu np. stalowych rur czy konstrukcji. Parametry piaskarki pozwalają np. dostać się w trudne miejsca poddawanej piaskowaniu konstrukcji, co niemożliwe jest w przypadku wykorzystywania szlifierki.

Wykorzystanie piaskarki w przemyśle

Piaskarki największe zastosowanie znajdują oczywiście w sektorze przemysłowym, branży budowlanej czy innych gałęziach gospodarki. Dzięki swojej dokładności i wyjątkowo prostemu działaniu można nią czyścić i przygotowywać wiele materiałów stalowych czy metalowych, pozbywać się rdzy czy dokładnie wyrównywać całą powierzchnię, która ma zostać poddana dalszym obróbkom.

Piaskarki często używane są również do mycia ciśnieniowego, przedmuchiwania miejsc trudno dostępnych, np. szczelin czy zakrzywień materiałów, jak również oczyszczania i wyrównania powierzchni o wyjątkowo delikatnej strukturze, które łatwo mogą zostać uszkodzone.

Odpowiedni dobór poziomu piaskowania oraz materiałów do jego wykonania jest kluczowe, dlatego do używania tego urządzenia niezbędna jest odpowiednia wiedza. Nie bez znaczenia pozostaje również wybór ścierniwa, czyli substancji ściernej – to wybierane jest adekwatnie do rodzaju materiału poddawanego czyszczeniu.

Niezbędne akcesoria do piaskarki

Prócz odpowiednio dobranego ścierniwa, przy pracy piaskarką niemniej ważne pozostaje dobranie odpowiedniego kompresora. To urządzenie odpowiada w dużej mierze za wydajność piaskarki, która jest przez niego napędzana.

Kompresor dobrany do piaskarki nie powinien mieć pojemności zbiornika mniejszej niż 200 litrów, jednak warto zwrócić uwagę również na wydajność tego urządzenia, często podawana jest ilość litrów na minutę. Piaskowanie wykonywane przez profesjonalistów najczęściej odbywa się przy wydajności 4–5 m3/min, co daje 4000–5000 l/min. Takie kompresory kosztują jednak nierzadko od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych.

Jeżeli zatem zdecydujemy się na wybór kompresora np. o wydajności 600 l/min, trzeba liczyć się z bardzo słabą wydajnością piaskarki, i niemożnością wykonania zabiegów pielęgnacyjnych np. felg, które nie ulegną wygładzeniu i wyczyszczeniu pod wpływem tak słabego podmuchu ścierniwa. Jeżeli zatem potrzebny nam taki zabieg, jednak inwestycja w piaskarkę i kompresor nie opłaca się nam, warto udać się do specjalisty.

Więcej informacji znajdziesz na https://www.komnino.com.pl/pl/of/cat/czesci-eksploatacyjne-do-zbiornikow-oczyszczarek-strumieniowych-piaskarek.23.html

[Głosów:1    Średnia:3/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie zalety ma wanna marmurowa?
Następny artykułOpłaty okołokredytowe
Redakcja PolskiDom.com.pl

Studiuję projektowanie wnętrz na jednej z najlepszych uczelni w kraju. Mój cel to zostać świetną projektantką wnętrz w stylu skandynawskim, który uwielbiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ