Jak dobrze wybrać fronty kuchenne

Nie da się ukryć, że człowiek najpierw zwraca uwagę na wygląd. Nie tylko innego człowieka, ale również pomieszczeń. W końcu im przyjemniejszy dla oka pokój, tym łatwiejsza praca w nim i większa chęć przebywania. W przypadku kuchni ogromną rolę odgrywają fronty do mebli kuchennych, które wysuwają się na pierwszy plan. W takim razie na co zwrócić uwagę przy wyborze frontów kuchennych?

Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze frontów kuchennych?

Najistotniejszym elementem jest materiał, z którego fronty mebli kuchennych są wykonane. W końcu w kuchni wykonuje się wiele prac, dlatego powinny być one bardzo wytrzymałe i odporne na zabrudzenia. Czeka je wielka próba i to właśnie od materiału zależy, jak będą wyglądać po latach.

Popularną bazą frontów kuchennych jest MDF (Medium Density Fiberboard), czyli rodzaj płyty pilśniowej, która może być wykończona na różne sposoby:

– lakierowana (mat lub połysk)

– foliowana

– akrylowa

– fornirowana

– laminowana

Innym rozwiązaniem niż MDF może być płyta wiórowa, która najczęściej jest laminowana, drewno lub płyty HDF.

Czym charakteryzują się laminowane płyty?

Przede wszystkim są trwałe, tanie, odporne na uszkodzenia, łatwe do czyszczenia, krawędzie są zabezpieczone od wilgoci, a kolor z czasem nie ulega zmianie. Jednak jak każdy materiał ma również swoje wady. W tym przypadku jeśli uszkodzimy taką płytę nie mamy możliwości naprawy, a dodatkowo pod wpływem wilgoci zaczyna szybko pęcznięć.

Lakierowane płyty oferują szeroką gamę kolorów, jednak z upływem lat powstaje ryzyko zmiany koloru (szczególnie zżółknięcie w przypadku bieli). Ich minusem jest również fakt, że w zależności od koloru mogą się one łatwo rysować. Jednak plusów im nie brakuje, ponieważ oferują wiele różnych sposobów wykończeń oraz pokrycie krawędzi lakierem minimalizuje ryzyko uszkodzeń pod wpływem wilgoci i przepięknie się prezentuje.

Warto przeczytać także: Na co trzeba zwrócić uwagę przy wyborze frontów kuchennych? 

W kwestii drewnianych frontów przerażająca może okazać się cena, albowiem jest to najdroższy materiał ze wszystkich wymienionych. Jednak jego urok, trwałość i cudowne detale zachwycą nie jedną osobę! Dodatkowo w przypadku uszkodzeń bez problemu można poddać takie fronty renowacji.

Fornirowane meble to nic innego jak meble pokryte cienką warstwą naturalnego drewna. Jest to idealna alternatywa dla drewna, ponieważ za niższą cenę możemy dostać trzy rodzaje wykończenie (mat, połysk lub olej), a mimo wszystko przepięknie oddaje strukturę drewna.

Akrylowe meble charakteryzują się głębokim połyskiem, nie ulegają procesowi utleniania (kolor nie ulegnie zmianie na przestrzeni lat), akryl dobrze przylega do płyty i się nie odkleja oraz są niesamowicie wytrzymałe na uszkodzenia i zarysowania. Minusem jest pokrycie krawędzi folią PCV, która jest słabszej jakości i może się z czasem odklejać.

Fronty foliowane to najtańsze rozwiązanie, a co za tym idzie są również najgorszej jakości. Ich jedynym plusem jest cena, natomiast mają wiele minusów. Odbarwianie się na skutek nagrzewania, predyspozycje do odklejania się i brak odporności na wilgoć i temperaturę powodują, że taki materiał nie sprawdzi się w kuchni.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ