Jak bezpiecznie korzystać z narzędzi pneumatycznych?

Jeśli chodzi o użycie narzędzi pneumatycznych lub narzędzi, które są zasilane sprężonym powietrzem, to jest bardzo ważne, aby wiedzieć, jak z nich korzystać w bezpieczny sposób. Sprężone powietrze, z którego korzystają te narzędzia może spowodować wiele szkód, jeśli nie obchodzi się z nim ostrożnie, zwłaszcza jeśli używasz narzędzi takich jak:

Wypadki z użyciem gwoździarek

Wypadki z udziałem urządzeń pneumatycznych zdarzają się często, jeśli nie zostają podjęte właściwe środki bezpieczeństwa. Oto kilka wskazówek bezpieczeństwa, o których należy pamiętać.

Należy w pełni zapoznać się z instrukcją obsługi przed rozpoczęciem użytkowania urządzenia. Nawet jeśli używało się podobnego narzędzia już wcześniej zawsze lepiej jest dowiedzieć się dokładnie, jak to działa, zwłaszcza w przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej. Zawsze należy nosić odpowiedni sprzęt bezpieczeństwa, w tym okulary ochronne i rękawice, w stosownych przypadkach. Nie wolno dopuścić do tego, aby ktokolwiek obsługiwał takie urządzenia bez wymaganego wyposażenia ochronnego (nie jest to tylko niebezpieczne, ale to może również sprawić, że zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności za ewentualne wyrządzone szkody). Nigdy nie kieruj narzędzia, zwłaszcza z gwoździami lub zszywaczami na inną osobę. Jeśli będziesz używał narzędzi w pobliżu innych pracowników, być może trzeba skonfigurować ekrany bezpieczeństwa, tak by nikt nie ucierpiał z powodu lecącego gruzu lub by nikt nie był narażony na nadmierne ilości pyłu. Trzeba przechowywać swoje narzędzia w miarę możliwości tak, aby były czyste i zawsze upewnić się, że są dobrze nasmarowane, dzięki czemu nie będzie żadnego problemu z ich wydajnością. Używaj tylko zalecanych akcesoriów dodatkowych dla każdego narzędzia pneumatycznego. Nigdy nie można korzystać z funkcji przy ciśnieniu powietrza powyżej maksymalnego poziomu podanego przez producenta. Nie wolno stwarzać zagrożenie uruchamiając przewód powietrza w poprzek chodników, należy też zawsze wyłączać ciśnienie powietrza, gdy nie korzysta się z tej funkcji lub gdy jesteś w trakcie wymiany narzędzi.

Procedury bezpieczeństwa pracy z urządzeniami pneumatycznymi

Istnieje również kilka ważnych procedur bezpieczeństwa związanych z obchodzeniem się z przewodami powietrznymi tych urządzeń:

  • Regularnie sprawdzaj swoje przewody powietrzne – zobacz, czy nie ma tam dziur lub otarć i wymień uszkodzone przewody natychmiast po spostrzeżeniu wady.
  • Należy stosować wyłącznie przewody, które są przeznaczone do określonych pneumatycznych narzędzi.
  • Zabronione jest używać sprężarki po to, by zdmuchnąć kurz lub inne zanieczyszczenia z odzieży. Czyszczenie za pomocą sprężonego powietrza może być bardzo niebezpieczne.

Wiele z tych procedur bezpieczeństwa może wydawać się oczywistych, ale nie każdy jest na tym samym poziomie zaawansowania przy użyciu tych potencjalnie niebezpiecznych urządzeń. Jeśli jesteś osobą zarządzającą ekipą, która korzysta z narzędzi takich jak młot bądź gwoździarka pneumatyczna – upewnij się, że każdy stosuje się do zalecanych procedur.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ