Fotowoltaika

Zastanawiasz się nad inwestycją w fotowoltaikę, ale martwisz się, że koszty Cię przerosną? Czy instalacja jest rzeczywiście tak droga? Czy istnieje możliwość otrzymania dotacji na fotowoltaikę? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w artykule poniżej.

Koszty fotowoltaiki – od czego zależą?

Cena instalacji paneli zależy od kilku czynników. Po pierwsze ważna jest powierzchnia, na której montowane mają zostać panele. Im większa powierzchnia tym większa ilość paneli i tym samym większa energia ogniw, dlatego cena jest zależna od wielkością dachu, na którym przeprowadzany jest montaż. Kolejnym ważnym aspektem jest renoma firmy montażowej, im bardziej znana i posiadająca tysiące instalacji za sobą, tym lepsza. Niestety im lepszy instalator tym wycena fotowoltaiki będzie wyższa. Następnym ważnym czynnikiem jest rodzaj ogniw wykorzystanych przy instalacji fotowoltaiki. Istnieją 3 rodzaje ogniw – monokrystaliczne, polikrystaliczne i cienkowarstwowe. W ogniwach monokrystalicznych półprzewodnik wykonany jest z najlepszych materiałów, to one są najdroższymi, dostępnymi na rynku ogniwami. Ogniwa polikrystaliczne są niejednolite jeśli chodzi o budowę – wystają z nich kryształy krzemu, a ich cena jest niższa z powodu słabszej jakości materiału, z którego są wykonane. Najgorsze są ogniwa cienkowarstwowe, zajmują one najwięcej miejsca, są wykonane z najgorszego materiału i tym samym mają najniższą skuteczność poboru energii. Te ostatnie wykorzystywane są na farmach fotowoltaicznych.

Przykładowe ceny

Wiesz już od czego zależy cena fotowoltaiki. Teraz zastanawiasz się „no dobrze, ale o jakich liczbach mówimy?” Wybierając panele o mocy 10kWp zapłacisz około 50 tys. złotych przy panelach o wysokiej jakości. Jeśli wybierzesz panele o tej samej mocy, ale gorszej jakości to zapłacisz 40 tys. złotych, a za panele najgorszej jakości około 33 tysięcy. Im większa powierzchnia dachu tym oczywiście zapłacisz więcej. Podsumowując, koszt instalacji fotowoltaicznej dla przeciętnej rodziny wyniesie od 15 tys. złotych do około 25 tys. złotych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ