Formalności, które trzeba załatwić po sprzedaży domu

Sprzedaż mieszkania to proces, który może ciągnąć się w czasie. Co prawda, zapotrzebowanie na nieruchomości z drugiej ręki jest dosyć duże, jednak nie brakuje konkurencyjnych ofert. Osoba, która sprzedaje dom na własną rękę, gdy już znajdzie kupca zainteresowanego zawarciem transakcji, to musi pamiętać o tym, aby dopełnić wszelkich formalności, które wymagane są przez przepisy obowiązującego prawa.

Sprzedaż domu – na własną rękę czy z pomocą pośrednika?

Jest to dylemat, przed którym staje niemal każdy, kto pragnie sprzedać nieruchomość z odpowiednim zyskiem. Współpraca z agentem nieruchomości zawsze wiąże się z koniecznością podziału zysków. Agencje nieruchomości przeważnie pobierają określony w umowie procent wartości mieszkania czy domu. W zamian jednak oferują doświadczenie, dzięki któremu cała transakcja może zostać przeprowadzona znacznie szybciej i na wiele korzystniejszych warunkach, zwłaszcza jeżeli z biurem pośrednictwa sprzedaży nieruchomości została zawarta umowa “na wyłączność”. Sprawdź ofertę agencji nieruchomości Cosmopolitan, która może w sposób profesjonalny zająć się sprzedażą domu/mieszkania.

Formalności po sprzedaży domu – o czym trzeba pamiętać?

W przypadku, gdy sprzedaż domu prowadzona jest przy pomocy doświadczonego agenta, to można liczyć na pomoc tej osoby, jeżeli chodzi o rzetelne informacje na temat tego, jakie formalności zostają do załatwienia po zakończonej transakcji sprzedaży nieruchomości. Jednak, gdy ktoś samodzielnie sprzedawał dom, to wówczas sam też musi dopilnować tego, aby nie zapomnieć o żadnej sprawie do załatwienia.

Transakcja sprzedaży – jak powinna zostać przeprowadzona?

Transakcja sprzedaży każdej nieruchomości, dla swojej ważności, musi zostać zawarta u notariusza, który spisuje dobrowolną wolę dwóch stron do zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Osoba sprzedająca nieruchomość musi zgromadzić szereg dokumentów, wśród których znajduje się między innymi akt poświadczający prawo własności (tylko właściciel może zarządzać sprzedażą nieruchomości), zaświadczenie o zapłacie podatku od spadku i darowizn, zaświadczenie o tym, że w lokalu nie są zameldowane żadne osoby oraz informację ze wspólnoty mieszkaniowej, że lokal nie posiada żadnych zaległości finansowych.

Umowa i co dalej?

W błędzie jest ten, kto myśli, że umowa sprzedaży domu czy mieszkania to koniec całego procesu. Do załatwienia pozostaje jeszcze jednak bardzo ważna sprawa, która w sposób szczegółowy została określona przez przepisy prawne. Otóż każda osoba, która sprzedała nieruchomość, niezależnie od tego, czy chodzi o dom, czy mieszkanie i w wyniku tej transakcji otrzymała dochód, to ma określoną ilość czasu, aby rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. W skrócie – musi uiścić podatek od sprzedaży domu. Czy taka konieczność zachodzi zawsze? Od tej reguły jest kilka wyjątków. Zalicza się do nich między innymi sytuacja, w której pieniądze uzyskane ze sprzedaży domu zostaną w odpowiednim czasie zainwestowane w nabycie kolejnej nieruchomości. Jeżeli ktoś ma wątpliwości dotyczące tego, czy w określonej sytuacji powinien płacić podatek do Urzędu Skarbowego z tytułu sprzedaży domu, to może zwrócić się do odpowiednich organów o indywidualną interpretację własnego przypadku.

Partnerem artykułu jest strona https://www.notariuszekalwaryjska.pl/

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ