Firany do parapetu – hit czy kit?

0
3749

Większość osób decyduje się na zakup długich firan do samej ziemi. Często jednak dużo bardziej praktycznym i efektownym rozwiązaniem są firany do parapetu. Kiedy sprawdzi się ten model? Czy w ogóle warto na niego stawiać? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Rodzaje firan – co warto o nich wiedzieć?

Przede wszystkim należałoby wyjaśnić, że ze względu na długość firany dzielimy na trzy zasadnicze typy. W sklepach dostępne są firany do parapetu, firany za parapet oraz firany do podłogi. Najczęściej wybierane są klasyczne, długie modele. Na firany do parapetu i za parapet stawia się nieco rzadziej. Jeżeli chodzi natomiast o długość, firany do ziemi tak naprawdę kończą się około 2 centymetry nad podłogą. Chodzi bowiem o to, by nie zbierały kurzu i nie powodowały nieestetycznych zagięć. Firany za parapet sięgają mniej więcej 5-10 centymetrów poniżej parapetu, a zatem kończą się pomiędzy parapetem, a umieszczonym pod nim grzejnikiem, nie opierając się ani o parapet, ani o grzejnik. Z kolei firany do parapetu kończą się bezpośrednio nad parapetem, nie opierając się o niego.

Gdzie wykorzystać firany do parapetu?

Oczywiście nie wszędzie można wykorzystać firany do parapetu. To dobre rozwiązanie, ale tylko w niektórych sytuacjach. Sprawdzi się na przykład w kuchni. Tam najczęściej mamy do dyspozycji niewielkie okno. Chcemy je jakoś przyozdobić, ale jednocześnie nie przytłoczyć całego wnętrza. To również praktyczne rozwiązanie. W kuchni bowiem pryska tłuszcz i wszystko brudzi się szybciej. Taką krótką firankę łatwo jest natomiast wyprać. Najpopularniejsze w kuchni są zazdrostki, zasłaniające tylko dolną część okna. Często wybiera się również firany z wycięciem w środku, które można wygodnie zebrać po bokach okna. Długość do parapetu jest jednak optymalna. Firany do parapetu można też wykorzystać w innych pomieszczeniach, w których mamy małe okna albo przestrzeń pod oknem jest zakryta przez meble.

Jak odpowiednio dobrać firany do parapetu?

Jeżeli zatem zdecydujemy się na zakup firany do parapetu, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej długość. To kluczowy element. Firana musi kończyć się bezpośrednio nad parapetem, ale nie może się o niego opierać. W przeciwnym razie powstaną nieestetyczne zagniecenia. Firany nie da się wtedy ułożyć w taki sposób, jak byśmy tego chcieli. Z kolei zbyt krótka firana będzie wyglądała jakby w ogóle nie była dopasowana do tego okna i przypadkowo została na nim powieszona. To również nie wygląda dobrze. Warto też stawiać na solidny materiał na firanę. Chodzi bowiem o to, by nie zniszczyła się po pierwszym praniu.

[Głosów:11    Średnia:2/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ