Farba do sypialni

Wybierając kolor ścian do sypialni trzeba mieć na uwadze, jak będzie on wpływał na nasze samopoczucie. Wbrew pozorom, kolor pomieszczenia bardzo oddziałuje na to, jak się czujemy. Sypialnia jest miejscem relaksu i odpoczynku. Kolor więc powinien współgrać z tymi cechami – być wyciszający i uspokajający. Jaki kolor farby wybrać do sypialni?

Barwy ciepłe

W pierwszej kolejności zastanów się z czym kojarzy Ci się sypialnia? Jaki jest Twój styl?  Kolor pomieszczenia zawsze warto dobrać pod siebie. Jeśli najlepiej czujesz się w ciepłych odcieniach, to właśnie takie warto wybrać. Ciepłe, ale nie jaskrawe kolory, takie jak wyblakły lub pastelowy pomarańczowy, taki sam żółty, brzoskwiniowy i wszelkie barwy do nich podobne, kojarzą się ze spokojem i światłem. Takie kolory warto wybrać do sypialni, która leży od strony północnej, czyli ma mało światła. Tym sposobem uzyskamy efekt rozświetlenia. Warto jednak pamiętać, że co za dużo to nie zdrowo.

Decydując się na powyższe kolory, warto zastosować je na jednej ścianie, np. za łóżkiem. Tym sposobem nadamy pokoju lekkości, ale także charakteru. Resztę ścian pomaluj na neutralne kolory, które nie będą przytłaczać, np. tradycyjną biel lub jasny beż. Piękne i trwałe kolory oferują farby Dekoral, które idealnie sprawdzą się do sypialni.

Barwy zimne

Zimne kolory stosuje się natomiast do pomieszczeń dobrze naświetlonych, czyli od strony południowej. Światło słoneczne nadaje naturalnie ciepłych doznań, więc kolory mogą być bardziej stonowane. W sypialni od strony południowej dobrze sprawdzi się błękit, szarości i jasna zieleń, również w odcieniu pastelowym. Kolory te nie skupiają na sobie uwagi, ale stanowią ciekawy dodatek kolorystyczny. Wyciszają i uspokajają – czyli wszystko to, co sypialnia powinna robić.

Jednak znowu pamiętaj, żeby nie szaleć na wszystkich ścianach. Kolor warto nałożyć na pojedynczą ścianę, a resztę zachować w kolorach neutralnych. W oświetlonej naturalnym światłem sypialni sprawdzą się także wszelkie odcienie beżu. Kolor ten najlepiej komponuje się z jasnymi dodatkami i drewnianymi elementami. Takie połączenie jest niezwykle klimatyczne.

Kolor ścian a wielkość sypialni

Nie tylko światło się liczy przy wyborze koloru, ale także wielkość sypialni. W małych pomieszczeniach zdecydowanie lepiej jest postawić na jasne kolory, które optycznie powiększą przestrzeń. Nadadzą jej lekkości. Jeśli małą sypialnię pomalujemy na ciemny kolor, to stanie się ona ciężka i przytłoczona, nawet jeśli będzie w niej mało mebli.

Artykuł powstał przy współpracy z http://biznespolski.com/

Więcej porad, ciekawych artykułów znajdziesz na portalu http://polskienewsy.com/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ