Efektowne narożniki do salonu

Meble wypoczynkowe są nieodłączną częścią pokoju dziennego, salonu. Bardzo często stawia się na wygodne narożniki, które w optymalny sposób wykorzystują powierzchnię pomieszczenia. Mogą także dzielić większą dzienną przestrzeń na funkcjonalne strefy, uzupełniać funkcjonalność innych mebli. Jaki narożnik warto wybrać? Na co zwrócić uwagę, kupując meble wypoczynkowe do salonu?

Komfortowe i funkcjonalne narożniki – przegląd dostępnych modeli

Na rynku mebli tapicerowanych można znaleźć bardzo różne narożniki – to meble wyjątkowo popularne w ostatnim czasie. Co do funkcjonalności podział jest dość prosty – narożniki do siedzenia oraz modele z funkcją spania, rozkładane na różne sposoby. Narożnik, podobnie jak sofa może być wyposażony dodatkowo w regulowane zagłówki, schowki i pojemniki na pościel, podłokietniki. Często jest częścią serii, może należeć do zestawu mebli wypoczynkowych.

Typowy narożnik ma kształt litery L – często sprzedawany jest w wersji prawej lub lewej, albo też z opcją montażu obustronnego. To tak naprawdę mebel będący połączeniem sofy z szezlongiem. Dostępne są także większe narożniki mające kształt litery U, albo też meble modułowe. Mogą wtedy, w zależności od sposobu złożenia tworzyć narożniki https://www.amdk.pl/narozniki o różnych kształtach, pozwalają na dużą dowolność aranżacyjną. W zależności od modelu częścią narożnika mogą być poduchy czy wyciągane siedziska, a nawet ściągane pokrowce na nie. Wreszcie meble tapicerowane w formie narożników mogą być dedykowane do ustawienia pod ścianą, choć coraz częściej są one wykończone z każdej strony i z powodzeniem mogą stać nawet w centralnym punkcie pomieszczenia.

Materiały, formy, wykończenia – który narożnik jest zgodny z trendami?

Choć moda w przypadku mebli nie jest bardzo dynamiczna, z pewnością istnieją pewne trendy, po które w danym czasie chętniej się sięga. Wiele jednak zależy od stylu mieszkania czy domu, w którym będzie stał narożnik. Nie warto kupować mebla, który będzie odstawał od pozostałych elementów wyposażenia i wykończenia. Na pewno za stylowe uważa się meble starannie wykończone, wykonane z wysokiej klasy materiałów. Modne są tkaniny tapicerskie przypominające zamsz, a także ponadczasowa skóra w wykończeniach, dodatkach. Detale w narożnikach także mogą mieć znaczenie – przeszycia, meblowe nóżki czy zwieńczenia mogą być wykonane z różnych materiałów, drewna, metalu.

Jak dobrać narożnik do wystroju wnętrza?

Narożniki we wnętrzach najczęściej dominują wielkością, dlatego warto starannie wybrać ich formę i kolorystykę. Z jednej strony można dopasować styl do pozostałych mebli, aby do nich nawiązywał. Może być on:

  • nowoczesny,
  • minimalistyczny, industrialny,
  • glamour,
  • klasyczny,
  • skandynawski,
  • retro,
  • prowansalski,
  • rustykalny.

Niektóre modele narożników mogą pasować dzięki swojej uniwersalnej formie do kilku stylów. Dobierając model do wnętrza można także postawić na dopasowanie kolorów – na przykład elementów wykończeń do kolorów mebli w pomieszczeniu, tekstyliów, dekoracji. Nie muszą być to te same kolory, tylko pasujące, dopełniające.

Warto pamiętać, że w wielu sklepach narożniki na ekspozycji czy fotografii danego modelu to tylko przykładowa konfiguracja kolorystyczna i materiałowa. Osoba zamawiająca mebel często ma możliwość wyboru sposobu wykończenia mebla. To pozwala na dopasowanie go pod kątem kolorystycznym, ale często i funkcjonalnym do pokoju. Inaczej jest w przypadku mebli gotowych, do zakupu od ręki. One najczęściej występują jedynie w jednym czy kilku zestawieniach, spośród których można wybierać.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ