Domowa przepompownia ścieków

Wybór przepompowni ścieków ma duże znaczenie dla wygody i bezpieczeństwa mieszkańców. Sytuacja jest nieco problematyczna, gdyż ścieki trzeba odprowadzać, a nie zawsze ma się bezpośrednie podłączenie do sieci kanalizacyjnej. Warto więc zastanowić się jaki rodzaj domowej przepompowni będzie najlepszy.

Przydomowe przepompownie ścieków – wszystko, co musicie wiedzieć

Przydomowe przepompownie ścieków mają na celu zbieranie i transport ścieków sanitarnych z danego domostwa do kanalizacji zbiorczej. Oczywiście, gdy nie występuje bezpośrednie podłączenie do kanalizacji, ścieki transportowane są np. z szamba przy użyciu dedykowanego do tego pojazdu. Coraz większą popularnością cieszą się przydomowe przepompownie ścieków, które zbierają ścieki kolektorem grawitacyjnym do zbiornika przepompowni. Kolejnym etapem jest ich transport przewodem do głównego kolektora kanalizacji. Przydomowa przepompownia ścieków składa się ze zbiornika szczelnego, inaczej komory retencyjnej, w którym zamontowany jest układ pomp zatapialnych. Kolejnymi elementami są kolektory i rurociągi tłoczne. Na pewno takie rozwiązanie ma szereg zalet, gdyż nie wymaga głębokich wykopów. Oznacza to więc, że sprawdzi się nawet w miejscu, gdzie występuje wysoki poziom wód gruntowych. Dodatkowo kanalizacja ciśnieniowa zapobiega zagniwaniu i odsadzaniu ścieków.

Poznaj urządzenia do rozdrabniania i tłoczenia ścieków

urządzenia do rozdrabniania i tłoczenia ścieków

Jest wiele urządzeń do rozdrabniania i przepompowywania ścieków. Jednym z nich są przystawki, które umieszczane są blisko miski ustępowej bądź też pod zlewozmywakiem. Takie zbiorniki zazwyczaj nie zajmują dużo miejsca. Warto oczywiście przy wyborze zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane, tak aby nie ulegały korodowaniu. Oczywiście wielkość należy dobierać pod kątem urządzeń sanitarnych, z jakich mają odprowadzać ścieki. W przypadku odbioru ścieków z miski ustępowej, ale np. także zlewozmywaka czy pralki, niezbędne jest zamontowanie wysokiej jakości przystawki. Należy też zwrócić uwagę na to czy w przystawce zamontowane są odpowiedni silnik elektryczny i noże rozdrabniające. Są one konieczne, jeżeli ścieki zawierają fekalia. Dostępne są także zbiornikowe przepompownie ścieków. Można je instalować w pomieszczeniach, ale też w gruntach. Tutaj także duże znaczenie ma materiał, z jakiego wykonane są zbiorniki. Do wyboru są choćby modele z żywic poliestrowych, a także żelbetowe – prefabrykowane. Przy wyborze należy też zwrócić uwagę na zespół pompowy, układ sterowania, a jeżeli zależy Wam na urządzeniach niezwykle funkcjonalnych, to wybierzcie modele, które posiadają układ zdalnego monitorowania.

Czy warto stosować pomporozdrabniacze?

Wiele osób zastanawia się nad pomporozdrabniaczami. Są to urządzenia, które stosuje się jako elementy wspomagające domowe toalety czy też umywalki. Do wyboru mamy urządzenia wolnostojące, ale i takie, które można zabudować w stelażu. Pomporozdrabniacze przepompowują ścieki nawet na odległość kilkunastu metrów, a niektóre modele – kilkudziesięciu. Sprawdzają się szczególnie w domach prywatnych, gdzie występuje większa liczba mieszkańców. Zatem takie rozwiązanie nie jest zawsze konieczne i wszystko zależy od Waszych potrzeb.

Dlaczego warto stosować plastikowe zbiorniki?

Wiele osób zastanawia się, w jakie zbiorniki wyposażyć domową przepompownię ścieków. Na pewno funkcjonalne i stosunkowo tanie są plastikowe zbiorniki, w których można nawet wywiercić otwory, co pozwala na doprowadzenie wody z wielu źródeł. Skuteczne pompy zapobiegają osadzaniu się nieczystości. Dzięki temu ścieki szybciej transportowane są do głównych zbiorników. Jednocześnie częste opróżnianie zapobiega powstawaniu brzydkich zapachów.

Najlepsza przepompownia ścieków to taka, która spełni Wasze oczekiwania, a więc jest trwała, funkcjonalna i niezawodna. Przy wyborze pamiętajcie też, aby zwrócić uwagę na materiał zbiornika oraz instalacji, tak aby nie ulegały korodowaniu.

[Głosów:3    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ