Dlaczego warto zainwestować w szambo betonowe?

0
1642

Polska dość mocno zmieniła się na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat, czego dowodem jest dość imponujący wzrost liczby budynków podłączonych do sieci wodno-kanalizacyjnej. Problem samodzielnej organizacji wywozu ścieków istnieje obecnie głównie na wsi, i to tylko w nielicznych miejscach, a także w przypadku nowych budynków na terenach podmiejskich. W takiej sytuacji można wybrać m.in. szambo z betonu, plastiku lub ekologiczne zbiorniki. Dlaczego warto zwrócić szczególną uwagę na szambo betonowe?

Kiedy wymagane jest posiadanie własnego szamba?

Przepisy sanitarne w Polsce dość jasno regulują kwestię konieczności budowy własnego szamba. Jeśli budynki nie mogą zostać przyłączone do sieci kanalizacyjnej, to na ich właścicielach ciąży obowiązek samodzielnego gromadzenia i odprowadzania ścieków.             W tym celu można zaopatrzyć się w stosownych rozmiarów zbiornik oraz podpisać umowę z firmą wywożącą odpady. Jednocześnie budowa szamba wymaga dopełnienia pewnych formalności m.in. uzyskania pozwolenia na budowę. Zbiornik oraz jego położenie muszą również spełniać określone w przepisach warunki, z którymi koniecznie należy zapoznać się przed rozpoczęciem prac budowlanych.

Zalety szamba betonowego

Nowoczesne szamba betonowe niemalże w ogóle nie przypominają konstrukcji sprzed lat. Obecnie zbiorniki produkuje się z wysokiej jakości betonu, często z dodatkiem substancji uszlachetniających. Warto również zaznaczyć, że beton powstaje wyłącznie z naturalnych składników, dzięki czemu jest w pełni bezpieczny dla środowiska, czego nie można powiedzieć o szambach z tworzyw sztucznych.

Bardzo ważną zaletą szamb betonowych jest ich ciężar. Zbiorniki z betonu są ciężkie, co sprawia, że nie trzeba ich osobno mocować w podłożu, w celu uniknięcia przesuwania pojemników na odpady przez wody gruntowe. W przypadku szamba plastikowego istnieje spore ryzyko przemieszczania się zbiorników ze względu na ich niską wagę.

Jedną z najistotniejszych cech szamb betonowych jest wysoki poziom szczelności zbiornika, który skutecznie chroni przed przesiąkaniem wody do zbiornika oraz przedostawaniem się szkodliwych substancji do środowiska. Dobry zbiornik powinien być również odporny na działanie warunków atmosferycznych, dzięki czemu może posłużyć przez wiele lat. Niewątpliwą zaletą szamba z betonu jest również jego niska cena w porównaniu ze zbiornikami z plastiku.

Jak wybrać odpowiednie szambo betonowe?

Zakup szamba betonowego wiąże się z wydatkiem kilku tysięcy złotych, dlatego warto dobrze przemyśleć wybór konstrukcji, a w razie wątpliwości poprosić o fachową pomoc specjalistów z firm zajmujących się produkcją takich wyrobów. 

Rozmiar i pojemność zbiornika powinny być dostosowane do potrzeb mieszkańców budynku oraz liczby osób przebywających w nim na co dzień. Jednokomorowe szamba poleca się domom jednorodzinnym, natomiast dwu- lub trzykomorowe oraz sieci zbiorników domom wielorodzinnym i budynkom użyteczności publicznej czy też o przeznaczeniu przemysłowym. 

Przy wyborze szamba warto wziąć pod uwagę fakt, że jego wielkość ma wpływ na późniejsze wydatki związane  z wywozem odpadów. Wiele firm oferuje transport oraz montaż zbiorników, z czego na pewno warto skorzystać.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ