Jak wybrać baterię kuchenną?

Kuchnia jest miejscem, w którym wszelkie czynności powinny odbywać się w sposób zorganizowany. Przygotowywanie posiłków, a także codzienne porządki wymagają odpowiedniego dostępu do wody, a co za tym idzie dobrze zaprojektowanej strefy zlewozmywakowej. Strefy, która będzie nie tylko ozdobą naszego wnętrza, ale pozwoli również wygodnie pracować. 

Komfort użytkowania

Wybór odpowiedniej baterii kuchennej ma zatem ogromne znaczenie. Wszak jest to urządzenie, z którego korzystamy codziennie. Musi się cechować wysoką jakością, odpowiednim designem, a także być dostosowana do możliwości montażu. Jeśli nie urządzamy całej przestrzeni na nowo, często jesteśmy ograniczeni konkretnym rodzajem np. montowanym w ścianie lub blacie. 

Na szczęście baterie kuchenne w dzisiejszych czasach nie są już tak ograniczone modelowo, jak jeszcze kilkanaście lat temu. Szeroki wybór baterii od takich producentów jak Hansgrohe, Omnires czy Deante pomoże uczynić naszą pracę wygodniejszą. Należy jednak pamiętać, że powinien być to przemyślany zakup, który zostanie z nami na lata, a przynajmniej do następnego remontu kuchni. 

Rodzaje baterii kuchennych 

Kiedy urządzamy kuchnię na nowo, wybór baterii kuchennej staje się nie lada wyzwaniem. Bateria kuchenna powinna wyglądać nie tylko efektownie, ale stanowić również harmonijną całość z resztą pomieszczenia. Mimo że stylistyka konkretnego modelu może przypaść nam do gustu, to w kontraście np. z meblami może wyglądać niezbyt ciekawie. To samo dotyczy kolorystyki. Mimo że nadal dużą popularnością cieszy się chrom oraz stal szlachetna, do wyboru mamy już całą paletę barw. Pomarańczowa, zielona czy niebieska bateria nie jest już produktem na specjalne zamówienie, a standardową ofertą wielu producentów. 

Ze względu na system montażu możemy wyróżnić baterię stojącą, podtynkową, ścienną i podokienną. Bateria stojąca umieszczana jest w zlewozmywaku, w specjalnie przystosowanym do tego otworze, zdarza się jednak, że tego typu otwór można wywiercić samodzielnie lub z pomocą zatrudnionego specjalisty. Bateria podtynkowa pozwala ukryć wszystkie, mało atrakcyjnie wizualnie elementy w ścianie, natomiast baterie ścienne muszą mieć już zastosowany element maskujący, dlatego też ten typ cieszy się już coraz mniejszą popularnością. 

Istotnym elementem jest również rodzaj wlewki. Wlewki możemy podzielić ze względu na kształt i możliwość wyciągania. W tym przypadku wyznacznikiem jest wielkość oraz głębokość zlewozmywaka. Jeśli mamy płytki zlew, musimy wziąć pod uwagę, że będziemy często napełniać różnego rodzaju naczynia wodą. Zatem im wyżej znajduje się wylewka, tym łatwiej będzie nam tę czynność wykonać. 

Ważnym aspektem jest również podział ze względu na typ uchwytu. Bateria kuchenna jednouchwytowa pozwala bez problemu regulować temperaturę wody oraz moc strumienia. Dwuuchwytowa jest nieco trudniejsza w użytkowaniu, gdyż tego typu bateria ma oddzielny dostęp do wody zimnej i ciepłej. 

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest również bateria elektroniczna, czyli bezdotykowa. Wbudowany czujnik ruchu umożliwia korzystanie z wody, gdy mamy zajęte ręce. Jest to również najbardziej higieniczne rozwiązanie, gdyż nie dotykamy urządzenia brudnymi dłońmi. 

Warto również zwrócić uwagę, aby zakupiona przez nas bateria kuchenna była wyposażona w areator zwany również napowietrzaczem. Urządzenie to pozwala zaoszczędzić wodę dzięki nasyceniu jej tlenem.  

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ