Dlaczego warto budować dom o konstrukcji stalowej?

Stal jest sprężysta, twarda i wytrzymała na rozciąganie. Jej właściwości zostały wykorzystane do budowy kadłubów statków, ze stali powstają pokrycia dachowe, wznoszone są drapacze chmur. Coraz częściej powstają także domy jednorodzinne o konstrukcji szkieletowej ze stalowych profili.

Jak wygląda konstrukcja domu z profili stalowych?

Budowa domu o konstrukcji stalowej nie odbiega od budowy domów o konstrukcji drewnianej. Zamiast jednak profili drewnianych używane są profile gięte na zimno. Bardzo rzadko wykorzystuje się profile gięte na gorąco. Profile produkuje się ze stali konstrukcyjnej bardzo wysokiej jakości. Często jest to stal cynkowana ogniowo. Profile zabezpieczone warstwa cynku nie wymagają już dodatkowego zabezpieczenia przed korozją, chociaż takie dodatkowe zabezpieczenie można zastosować. W użytkowaniu dom o konstrukcji stalowej niczym nie różni się od tradycyjnego domu o konstrukcji drewnianej. Stalowe profile można wykorzystać nie tylko do budowy domów. Są lekkie, a więc nadają się także do wykonania nadbudowy już istniejących domów.

Zalety budowy domu o konstrukcji stalowej

Największą zaletą budowy domów o konstrukcji stalowej jest bardzo szybki czas budowy. Wzniesienie konstrukcji zajmuje cztery do dziesięciu dni. Budowa domu w stanie surowym zajmuje około trzech miesięcy i to razem z wylaniem fundamentów. Warto podkreślić, że im krócej trwa budowa, tym jest ona tańsza.

Jakim materiałem izoluje się ściany?

Domy o konstrukcji stalowej ociepla się takimi samymi materiałami, jak te o konstrukcji drewnianej. Inwestorzy najczęściej wybierają wełnę mineralną. Wełnę mineralną stosuje się na ocieplenie konstrukcji od wewnątrz. Wełna mineralna spełnia w tym przypadku dwie role: izolacji cieplnej i akustycznej. Zaleca się stosowanie wełny mineralnej bazaltowej. Ściany zewnętrzne ociepla się styropianem.

Jak można wykończyć ściany?

W przypadku domów o konstrukcji stalowej najczęściej okładziny ścian wewnętrznych wykonuje się z płyt gipsowo-kartonowych. Na okładziny ścian od zewnątrz można zastosować płyty OSB lub cementowe. Wybierając płyty OSB koniecznie trzeba wybrać wodoodporne.

Czy dom o konstrukcji stalowej jest drogi w eksploatacji?

Domy o konstrukcji stalowej należą do domów, które są tanie w eksploatacji. Ze stalowych profili można wznosić konstrukcje domów energooszczędnych i pasywnych. Dobrze wykonana izolacja cieplna ścian zewnętrznych i wewnętrznych pozwala znacząco zmniejszyć koszty ogrzewania takiego domu.

Tekst powstał we współpracy z CGT.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ