5 najpiękniej pachnących roślin do ogrodu

Czy w ogrodzie zawsze najważniejsze jest tylko bogactwo kolorów wypełniające każdą przestrzeń działki? Okazuje się, że nie. Dużą rolę odgrywa również feeria zapachów towarzyszących podczas spacerów po wszystkich zakątkach ogrodu. Chcesz zasadzić u siebie rośliny, które będą kusić nie tylko swoim wyglądem, lecz także pięknym aromatem? Poznaj 5 najpiękniej pachnących okazów.

Twój ogród może wspaniale pachnąć nie tylko w środku lata, lecz także na początku wiosny! Część gatunków roślin wydzielających intensywną woń rozkwita nawet w styczniu czy lutym. Dowiedz się, które z nich będą aromantyczną ozdobą działki już w marcu, a na które będziesz musiał poczekać dopiero do maja lub czerwca. Sprawdź także, jak dbać o poszczególne odmiany roślin pachnących.

 Jaśmin nagokwiatowy

Jaśmin nagokwiatowy to jedna z najwcześniejszych odmian jaśminowców. Kwitnienie rozpoczyna bowiem już w styczniu, natomiast wszystkie żółte kwiaty zostają na łodygach aż do końca czerwca. Zapach jaśminu przypomina odżywczą woń cytrusów.

Jak sadzić i pielęgnować jaśmin nagokwiatowy?

  • Gleba – wilgotna, dobrze użyźniona i przepuszczalna, np. wzbogacona o torf odkwaszony od Ziemovita.
  • Stanowisko – nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

Jaśmin nagokwiatowy rozrasta się nawet do 3 m wysokości, dlatego warto przywiązać go do podpory. Aby nadać tej odmianie jaśminowca odpowiedni kształt, możesz go przyciąć wczesną wiosną.

Wawrzynek wilczełyko

Wawrzynek wilczełyko jest średniej wielkości krzewem. Choć zazwyczaj kwitnie w marcu lub kwietniu, niektóre odmiany wypuszczają pierwsze pąki już w lutym. Wawrzynek wytwarza bardzo intensywny słodki zapach wyczuwalny z odległości kilkunastu metrów.

Jak sadzić i pielęgnować wawrzynka wilczełyko?

  • Gleba – lekko wilgotna, próchnicza, wapienna.
  • Stanowisko – półcień lub miejsca zacienione.

Choć wawrzynek wilczełyko jest rośliną pięknie pachnącą, jego kwiaty mają właściwości trujące. Należy mieć to uwzględnić zwłaszcza, jeśli masz dzieci. W tej sytuacji najlepiej zasadzić wawrzynka w odległej części ogrodu lub w miejscu odgrodzonym od reszty działki np. oczkiem wodnym.

 Magnolia

Prawdopodobnie magnolia jest najstarszą kwitnącą rośliną na świecie. To rodzaj drzewa lub krzewu charakteryzujący się zwartą koroną obsypaną tysiącami białoróżowych kwiatów. Większość odmian już w kwietniu rozwija swoje pąki, które wydzielają woń przypominającą mieszankę aromatów jaśminu, konwalii oraz róży.

Jak sadzić i pielęgnować magnolię?

  • Gleba – wilgotna, żyzna i przepuszczalna.
  • Stanowisko – nasłonecznione i osłonięte od wiatru.

Magnolii nie powinno przycinać się wiosną. W lipcu można wykonać natomiast cięcie prześwietlające, czyli usunąć pędy i gałęzie skierowane w stronę środka korony.

 Azalia pontyjska

Azalia pontyjska, czyli inaczej odmiana różanecznika, to roślina wrzosowata, która może osiągać od 2 do 3 m wysokości. Kwitnie na początku maja, wypuszczając tysiące żółtych, drobnych kwiatów. Intensywną woń azali pontyjskiej można wyczuć nawet z odległości 200 m

Jak sadzić i pielęgnować azalię pontyjską?

  • Gleba – kwaśne, umiarkowanie wilgotne, próchnicze.
  • Stanowisko – słoneczne lub miejsca częściowo znajdujące się w cieniu.

Azalia nie wymaga cięcia. Jedynie po kilku latach od zasadzenia możesz wykonać cięcie pielęgnujące, które polega na usuwaniu starych, ususzonych pędów. Wycięcie zdrowych części rośliny może spowodować, że będzie ona osłabiona i bardziej podatna na choroby.

 Lilak pospolity

Lilak pospolity, znany też jako bez, kojarzy się przede wszystkim z końcówką wiosny i rychłym nadejściem lata. To właśnie w tym okresie zakwita, roztaczając wokół siebie intensywną i bardzo przyjemną woń nawet po ścięciu.

Jak sadzić i pielęgnować lilaka pospolitego?

  • Gleba – bardzo dobrze rośnie w każdym żyznym podłożu.
  • Stanowisko – nasłonecznione oraz półcień.

Bzy są roślinami, które dobrze znoszą cięcie – zwłaszcza formujące – i dzięki niemu lepiej rosną. Pierwszy tego typu zabieg należy zrobić jesienią. Nie przycinaj lilaków wiosną – usunięcie nowych pędów może spowodować, że okaz nie wytworzy nowych kwiatów.

Wiesz już, które pachnące rośliny chcesz zasadzić w ogrodzie? Dowiedz się, jak jeszcze możesz upiększyć własną działkę. Wejdź na www.ziemovit.pl i poznaj inne porady dotyczące pielęgnacji i uprawy innych okazów.

[Głosów:2    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ