Dlaczego warto budować dom na fundamencie płytowym

W naszym kraju najpopularniejszą metodą budowy domów jest posadowienie ich na ławie fundamentowej, ale rozwiązanie to ma swoje wady i nie w każdych warunkach jego wykonanie jest wskazane. To właśnie dlatego coraz większym zainteresowaniem cieszy się płyta fundamentowa, która co prawda jest droższa, ale wydaje się być zdecydowanie lepszym fundamentem dla każdego domu jednorodzinnego. Kiedy warto ją wykonać i dlaczego jest tak dobra? Dowiesz się tego z dzisiejszego wpisu.

Kiedy warto zdecydować się na płytę fundamentową?

Płyta fundamentowa może być wykonywana wszędzie tam, gdzie trudne warunki utrudniają posadowienie domu na klasycznym fundamencie bazującym na ławie. Jeśli na naszej działce mamy do czynienia z gruntem wysadzinowym lub poziom wód gruntowych jest bardzo wysoki, płyta fundamentowa wydaje się najlepszym możliwym sposobem, by zapewnić solidną podporę dla całej konstrukcji.

Oczywiście rozwiązanie takie jest droższe, ale wydaje się, że biorąc pod uwagę problemy, z jakimi mierzą się inwestorzy, budujący domy na słabym gruncie korzystając z ław fundamentowych, taka inwestycja bardzo się opłaci, bo na etapie eksploatacji budynku nie będziemy musieli martwić się o nierównomierne osiadanie czy mostki termiczne.

Jakie są największe zalety fundamentu płytowego?

Tak naprawdę największą zaletą płyty jest możliwość budowania budynków jednorodzinnych w każdych warunkach. Ławy, pomimo że sporo tańsze, bardzo często sprawiają wiele problemów. Jeśli na działce mamy grunt mieszany lub pod cienką warstwą humusu zalega glina, taka budowa bardzo często kończy się nierównomiernym osiadaniem całego budynku, co objawia się licznymi zarysowaniami, a czasem dużymi pęknięciami ścian. Nie dość, że jest to mało komfortowa sytuacja, to jeszcze może powodować spore straty finansowe, bo naprawa takich pęknięć jest dość trudna i wymaga malowania całego wnętrza.

Ważną zaletą fundamentu płytowego jest też możliwość perfekcyjnego wykonania izolacji termicznej. Dzięki temu możemy uniknąć strat ciepła i powstawania mostków termicznych, które skutkują uciekaniem ciepła z domu do ziemi. Taki rodzaj fundamentu jest stosunkowo prosty do wykonania, co sprawia, że do minimum ograniczamy możliwość popełnienia błędów przez ekipę budowlaną. To kolejna zaleta, ale czy takie rozwiązanie posiada jakieś wady? Wydaje się, że jedynym problemem może być wyższy koszt budowy domu. Płyta fundamentowa cena w zależności od regionu kraju może być wyższa o nawet 30%, co dla wielu inwestorów jest sporym problemem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ