Czyszczenie i konserwacja paneli fotowoltaicznych

Panele fotowoltaiczne powoli stają się nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu przestrzennego. To przyszłość światowej energetyki, dlatego nie dziwi fakt, że wielu inwestorów decyduje się na pozyskiwanie energii ze słońca. Montaż instalacji fotowoltaicznej to nie tylko krok w stronę ekologii, ale także oszczędności finansowych. Warto jednak pamiętać, że jej wydajność zależy nie tylko od jakości komponentów, ale także poziomu czystości i konserwacji. Zatem jak dbać o panele fotowoltaiczne? Podpowiadamy.

Żywotność paneli fotowoltaicznych

Fotowoltaika to prężnie rozwijająca się dziedzina techniki, dlatego trudno jednoznacznie określić, jak długo panele fotowoltaiczne zachowają swoje pierwotne właściwości. Można jednak oszacować, że standardowa żywotność obecnych ogniw wynosi ok. 25 lat, jednak może to być dużo więcej. Wiele zależy od marki i jakości zakupionych przez nas ogniw. Na rynku pojawiają się nowi producenci, którzy proponują konkurencyjne ceny. Nie dajmy się jednak zwieść – przed zakupem instalacji należy dokładnie sprawdzić opinie o danym dostawcy sprzętu, aby uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości.

Na żywotność paneli PV mogą wpłynąć także ekstremalne warunki pogodowe, takie jak gradobicia czy huragany. Nie bez znaczenia okazuje się także dbanie o instalację fotowoltaiczną. Z reguły wymaga niewielkiej konserwacji, ale należy regularnie sprawdzać jej stan techniczny oraz okablowanie. Warto przy tym pamiętać, że żywotność paneli jest dłuższa niż inwertera (falownika), którego zadaniem jest przekształcanie prądu stałego w prąd zmienny. Przyjmuje się, że dobrej klasy inwerter solarny działa bez napraw przez 10-15 lat.

Dlaczego czyszczenie paneli fotowoltaicznych jest ważne?

Czyste panele fotowoltaiczne to klucz do ich wysokiej efektywności. Wszelkie zabrudzenia (np. w postaci pyłu pochodzącego z pól, mchu i innych mikroorganizmów, ptasich odchodów, a nawet osadzającego się w okolicach nadmorskich piasku) mogą spowodować, że wydajność instalacji fotowoltaicznej w skrajnym przypadku spadnie nawet o 20%. Prawidłowe mycie i konserwacja paneli PV okazują się zatem niezbędne nie tylko w kontekście niezakłóconej pracy ogniw, ale także ich żywotności, którą możemy w ten sposób przedłużyć o dobre kilka lat.

Jak dbać o panele fotowoltaiczne?

Inwestycja w panele słoneczne w wielu przypadkach okazuje się opłacalna. Koszty zakupu i montażu wysokiej jakości komponentów mogą zwrócić się już po kilku latach, a zyski z fotowoltaiki w perspektywie 25 lat mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Jednak żeby tak się stało, należy zrobić wszystko, aby wydajność paneli była na jak najwyższym poziomie. Choć ich czyszczenie na własną rękę to duża oszczędność, warto zastanowić się nad profesjonalną firmą, której usługi będą gwarancją bezpieczeństwa.

Jak często myć panele słoneczne? Eksperci zalecają gruntowne mycie dwa razy w roku – wiosną oraz latem. Wtedy też najwięcej zanieczyszczeń gromadzi się na ich powierzchni z uwagi na mniej deszczowych dni. Jeśli chodzi o sam proces czyszczenia – nie można do niego podejść „z marszu”. Nie bez znaczenia jest temperatura powietrza – czyszczenie paneli warto zaplanować na rano lub w pochmurny dzień, dzięki czemu zminimalizujemy ryzyko szoku termicznego. Należy też wiedzieć, jakich środków i akcesoriów używać, a które z nich mogą przyczynić się do uszkodzenia modułów.

Do mycia paneli PV najlepiej sprawdza się woda destylowana (ewentualnie deszczówka) oraz miękka gąbka. Dodatek preparatów czyszczących nie jest konieczny, chyba że powierzchnia paneli jest mocno zabrudzona. W takim wypadku można użyć mieszaniny małej ilości płynu do mycia szyb z octem winnym lub mydła, które należy dokładnie spłukać wodą destylowaną. Pod żadnym pozorem nie można stosować wody z kranu (na panelach pojawi się osad) ani myjki ciśnieniowej, co z kolei grozi uszkodzeniem łączy paneli. Podczas czyszczenia należy unikać chodzenia po ogniwach.

Co ciekawe, opinie na temat fotowoltaiki w kwestii czyszczenia coraz częściej działają na korzyść tej techniki, ponieważ nie każda instalacja fotowoltaiczna wymaga mycia. Na rynku pojawiły się panele samoczyszczące wyposażone w zraszacze, które myją je pod niskim ciśnieniem, co jest całkowicie bezpieczne dla ogniw.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ