Ogrzewanie domu – jaki opał wybrać?

0
838

Okres jesienno-zimowy to czas, w którym dostrzegamy wyraźną różnicę w domowych rachunkach. A to głównie z powodu dodatkowego wydatku, jakim jest koszt ogrzewania domu, czy mieszkania. Jak ogrzewać skutecznie i korzystnie?

Po wyjątkowo krótkiej w tym roku przerwie w ogrzewaniu domu i mieszkania nadszedł nielubiany przez użytkowników okres, w którym pieniądze, mówiąc kolokwialnie idą z dymem. Niestety, nie uciekniemy od tego problemu, ale każdy próbuje przetrwać ten okres przy możliwie najniższych kosztach.

W sytuacji, gdy mieszkamy w budownictwie zbiorowym problem niejako sam się rozwiązuje. W przypadku domów jednorodzinnych, czy osobnych mieszkań w starym budownictwie sprawa jest poważniejsza. Pojawia się pytanie, jaki rodzaj opału wybrać; pellet, gaz, a może węgiel.

Czym głównie palą Polacy?

Wydaje się, że najczęściej wybieranym źródłem ogrzewania jest nadal węgiel, choć ta tendencja wyraźnie słabnie. Głównie za sprawą alternatywnych form. Przy ogrzewaniu mieszkań i domów korzystamy z kilku źródeł:

  • ogrzewanie z wykorzystaniem kotłów gazowych
  • ogrzewanie kominkiem
  • ogrzewanie elektryczne
  • ogrzewanie na podczerwień.

Dobór właściwego opału uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim od specyfiki budynku, jego położenia i warunków technicznych. Często o wyborze sposobu ogrzewania decyduje budżet.

Oczywistym jest, że właściciel domu, który posiada dodatkowo 10 ha lasu nie zdecyduje się na instalację gazową bo mu się to po prostu nie opłaca. Może palić drewnem zarówno w kotle c.o., jak i w kominku. Jeżeli natomiast ktoś inny ceni sobie wygodę i praktyczność, a zarazem nie musi zwracać szczególnej uwagi na wydatki niewątpliwie zdecyduje się na ogrzewanie z wykorzystaniem gazu.

Jaki opał wybrać?

Przy budowie domu planujemy wiele instalacji. Jedną z najważniejszych jest ta odpowiadająca za ciepło w mieszkaniu. Decydując się na ogrzewanie gazowe z pewnością unikniemy wielu uciążliwych czynności i związanych z nimi utrudnień. Odpada nam czyszczenie pieca, wybieranie popiołu i sprzątanie po tych pracach. Dodatkową zaletą jest łatwość ustalenia wymaganej temperatury.

Jeżeli w naszym domu uwzględniliśmy ogrzewanie kominkiem, to idealnym rozwiązaniem okazuje się pellet jako alternatywne źródło ciepła dla drewna. Jest niezwykle wygodny w użytkowaniu, generuje relatywnie niewielkie ilości popiołu, a temperatura uzyskiwana przy jego spalaniu niewątpliwie usatysfakcjonuje każdego, kto lubi ciepełko w mieszkaniu. Należy pamiętać również o ekologicznych aspektach spalania pelletu. To produkt wykonany ze starannie wysuszonych odpadów z obróbki drewna, co powoduje, że poziom emisji spalin do atmosfery jest minimalny. Również cena pelletu staje w mocnej konkurencji do węgla, czy gazu.

Ogrzewanie węglem

Wykorzystywanie węgla, jako głównego źródła ogrzewania nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. Głównie z powodu istniejących już instalacji c.o. przystosowanych do opalania głównie tym surowcem. Pomijając argumenty związane z zanieczyszczeniem powietrza, ogrzewanie przy użyciu węgla wiąże się z wieloma niedogodnościami, począwszy od transportu i przechowywania, a skończywszy na ciągłym czyszczeniu pieca, usuwaniem popiołu i konserwacji komina.

Niewątpliwie ważnym argumentem przy wyborze sposobu ogrzewania jest jego koszt. Tu sytuacja, szczególnie w ostatnim czasie stała się dynamiczna. Wyraźne wahania cen gazu na światowym rynku, różne mniej lub bardziej przemyślane strategie odpowiednich instytucji odpowiedzialnych za politykę energetyczną zmuszają do nieco bardziej wytężonego wysiłku przed podjęciem ostatecznej decyzji, jaką formę ogrzewania wybierzemy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ