Części zamienne do spawarek

Zanim zaczniemy spawać

Urządzenia spawalnicze to cenny sprzęt, który jest dla fachowca źródłem utrzymania. Spawarki wymagają jednak odpowiedniego podejścia – bez rzetelnej wiedzy nie będziemy w stanie poprawnie ich używać. Warto o tym pamiętać, ponieważ uszkodzony sprzęt da się naprawić, w przeciwieństwie do zdrowia.

Dla własnego bezpieczeństwa należy przestrzegać wszystkich przepisów BHP, które wynikają z posługiwania się spawarkami. Podstawą jest odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy, a także posługiwanie się urządzeniami w sposób zgodny z ich przeznaczeniem. Ważna jest także regularna konserwacja oraz prawidłowe części zamienne do spawarek, które są dedykowane poszczególnym modelom.

W trosce o bezpieczeństwo

W trakcie pracy tworzy się tzw. łuk spawalniczy, który przejawia się bardzo silnym światłem. Nie raz słyszeliśmy od rodziców, aby nigdy nie patrzeć bezpośrednio na wytwarzany łuk, który może uszkodzić wzrok. Właśnie dlatego fachowcy zawsze noszą w czasie pracy specjalne przyłbice spawalnicze, które chronią wzrok, a także w pewnym stopniu zatrzymują odpady (np. pył) powstający w czasie pracy.

Jest to związane nie z samą spawarką, ale z materiałem, na którym pracujemy. Dlatego przed przystąpieniem do działania musimy koniecznie sprawdzić, czy spawany materiał nie będzie tworzył zbyt dużej chmury odpadów. Zapylenie może uszkadzać niektóre części zamienne do spawarek, ale przede wszystkim szkodzi na zdrowie. Przy bardziej wymagających surowcach musimy upewnić się, że w miejscu pracy jest dobra wentylacja. W przypadku pracy na zewnątrz problem ten praktycznie nie istnieje, ponieważ naturalny ruch powietrza sam „odpyla” miejsce pracy. Inaczej jest w pomieszczeniach zamkniętych, gdzie drobinki odpadów muszą być odsysane za pomocą wyciągu lub dobrej wentylacji.

Konserwacja i higiena pracy

Należycie użytkowany oraz konserwowany sprzęt do spawania, oryginalne części zamienne do spawarek oraz przestrzeganie zasad BHP pozwala na bezpieczną pracę przez długi czas. Spawarki to wytrzymałe urządzenia, jednak każdorazowo musimy sprawdzić, czy sprzęt działa poprawnie. Do uruchomienia urządzeń potrzebny jest prąd elektryczny, a praca z urządzeniem podpiętym do sieci wymaga dodatkowego sprawdzenia, czy jest ono należycie zaizolowane, czy nie ma żadnych szkodzeń, a włączniki bezpieczeństwa są łatwo dostępne. Dodatkowo trzeba rzucić okiem na połączenia okablowania (czy są dobrze zamocowane). Fachowiec powinien również umieć ocenić, czy przekroje używanych kabli mają wystarczający przekrój – adekwatny do stosowanego natężenia prądu.

Artykuł partnera.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ