Aranżacja przydomowej przestrzeni i światło

Decydując się na zakup bądź budowę domu jednorodzinnego, należy mieć na uwadze, że konieczne będzie wykonanie funkcjonalnej i przyjemnej dla oka aranżacji nie tylko dla domu, ale również przestrzeni przydomowej. Ładne i wygodne dla użytkowników zagospodarowanie ogrodu pozwoli na stworzenie dodatkowej, oprócz pomieszczeń mieszkalnych, przestrzeni dogodnej do wypoczynku oraz spotkań z przyjaciółmi i rodziną.

Jak stworzyć wygodą i funkcjonalną przestrzeń przydomową? Przede wszystkim trzeba zadać sobie pytanie o własne potrzeby. Inaczej zaaranżujemy ogród, w którym dużo czasu będą spędzać dzieci, inaczej, jeśli myślimy głównie o przestrzeni do wypoczynku dla siebie. Różnice będą też wynikać z upodobań inwestorów do określonego typu roślinności, wielkości działki oraz rodzaju gleby.

Wpasuj ogród w istniejącą przestrzeń

Wiele osób planując urządzenie ogrodu, zapomina o tym, że nie może on być oderwaną częścią większej całości. Przestrzeń wokół domu musi pasować zarówno do konstrukcji i stylu budynku, jak i otoczenia działki. Ogród musi zostać wkomponowany w przestrzeń znajdującą się wokół niego w taki sposób, by razem tworzyć estetyczną całość. Warto wziąć pod uwagę rodzaj roślinności oraz ogrodzenia sąsiednich posesji. Nie bez znaczenia są oczywiście własne upodobania inwestora, nie mogą one jednak wprowadzać dysharmonii w przestrzeni. Aranżację ogrodu, przy odrobinie wiedzy i umiejętności można wykonać samemu lub zamówić usługi profesjonalnej firmy zajmującej się projektowaniem i zakładaniem ogrodów.

Dobór roślinności

W ogrodzie bez wątpienia najważniejszym elementem aranżacji powinny być rośliny. Właściwie dobrane zarówno do rodzaju gleby, jak i wymagań inwestora i przestrzeni zlokalizowanej wokół ogrodu będą cieszyć oczy użytkowników i umożliwiać przyjemny wypoczynek. Dobierając roślinność do konkretnego ogrodu, trzeba dysponować sporą wiedzą na ich temat. Przy projektowaniu ogrodu trzeba bowiem wziąć pod uwagę nie tylko to, czy stworzymy estetyczną i funkcjonalną całość, ale również to, czy będziemy w stanie poświęć odpowiednią ilość czasu na pielęgnację ogrodu. Jeśli nie, lepiej wybierać rośliny mniej wymagające. Poszukując odpowiednich rozwiązań aranżacyjnych, można opierać się na jednym z wielu dostępnych na rynku poradników dotyczących projektowania ogrodów, skorzystać z pomocy profesjonalistów (o czym była mowa powyżej) lub porad pracowników szkółki drzew i krzewów, którzy o roślinach wiedzą przecież bardzo wiele.

Nie tylko rośliny

Funkcjonalna aranżacja ogrodu oprócz roślinności powinna zawierać też elementy małej architektury. Wskazany będzie stół i siedziska, które umożliwią relaks na świeżym powietrzu. W zależności od potrzeb mieszkańców i charakteru, jaki chcemy nadać przestrzeni, można pokusić się też o donice kwiatowe, altany, pergole, murowany grill, mini place zabaw dla dzieci. Istotny będzie też rodzaj nawierzchni, który musi współgrać z roślinnością, małą architekturą i całością aranżacji. Nie wolno zapominać także o oświetleniu ogrodu. Funkcjonalne i estetycznie wykonane oświetlenie da efekt w postaci przyjemnej, klimatycznej przestrzeni, w której miło będzie spędzać czas nie tylko za dnia, ale również po zmroku.

Rola oświetlenia w ogrodzie

Światło w przydomowej przestrzeni ma kilka ważnych funkcji. Jedną z nich jest zapewnienie bezpieczeństwa domowników. Odpowiednio rozmieszczone i dające wystarczającą ilość światła lampy zewnętrzne pozwolą na komfortowe i bezpieczne poruszanie się po zmroku. Bezpieczeństwo mieszkańców zapewnią też w inny sposób. Oświetlony ogród odstraszy potencjalnych intruzów, którzy mogliby chcieć wtargnąć na posesję. Aby usprawnić tę funkcję, można pokusić się o zamontowanie czujników ruchu. Lampy zewnętrzne umożliwią też oświetlenie numeru posesji, dzięki czemu goście wpadający z wizytą po zmroku z łatwością odnajdą adres. Jednak tą funkcją, o której najczęściej myślimy, aranżując oświetlenie w ogrodzie, jest stworzenie nastrojowej przestrzeni, w której miło będzie nam spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi w letnie wieczory.

Rodzaj lamp zewnętrznych

Producenci oświetlenia oferują swoim klientom różne rodzaje lamp zewnętrznych. Mogą to być kinkiety ogrodowe, słupki oświetleniowe, plafoniery i wiele innych. Popularne są również ogrodowe lampy dekoracyjne. Te mogą przybierać różnorodną postać – od stylowych lamp w kształcie kuli do ramek z oświetleniem. Aranżując ogród z udziałem oświetlenia, nie wolno zapominać o jego dostosowaniu do innych elementów przestrzeni oraz wybieraniu wyłącznie tych lamp, które przystosowane są do montażu na zewnątrz.

Więcej na temat oświetlenia zewnętrznego przeczytasz na stronie https://azzardo.com.pl/28-lampy-zewnetrzne

[Głosów:1    Średnia:5/5]
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułUmywalka liniger
Następny artykułCzęści zamienne do spawarek
Redakcja PolskiDom.com.pl

Studiuję projektowanie wnętrz na jednej z najlepszych uczelni w kraju. Mój cel to zostać świetną projektantką wnętrz w stylu skandynawskim, który uwielbiam!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ