Charakterystyka i rodzaje leżaków basenowych i ogrodowych

Leżak w ogrodzie to rzecz drobna, ale dająca ogromny luksus w kwestii wypoczynku i relaksu – nie ma bowiem nic przyjemniejszego, jak w słoneczny dzień poleżeć w ogrodzie na leżaku z ulubioną książką i zimnym napojem. Jednak aby leżak dobrze spełniał swoją funkcję, warto zastanowić się, zanim wybierze się pierwszy z brzegu. Czym charakteryzują się dobre leżaki ogrodowe i basenowe?

Basen a ogród

Na wstępie warto rozróżnić leżaki ogrodowe i basenowe, ponieważ nie każdy leżak ogrodowy nadaje się do trzymania go przy basenie. Te basenowe powinny być wykonane z takiego materiału, który może być narażony na długie przebywanie wśród wilgoci, ponieważ woda z basenu paruje przez cały czas, ponadto często będzie się zdarzało, że leżak będzie pochlapany wodą – a wtedy będzie trzeba mieć możliwość szybkiego jej wytarcia. Zupełnie inną sprawą jest – co na szczęście nie zdarza się tak często, ale jednak – sytuacja, gdy leżak wpadnie do wody pod wpływem np. silnego wiatru. Z tego względu do trzymania nad wodą odpadają np. leżaki rattanowe i drewniane, ponieważ silne ich namoczenie może spowodować nieodwracalne straty – napęcznienie drewna, odbarwienie farby w miejscu styczności z wodą i inne. Nad wodę zatem najlepsze będą leżaki wykonane z materiałów sztucznych: żywica syntetyczna, technorattan, polipropylen i inne.

Dobry leżak – czyli jaki?

Zarówno leżaki basenowe i ogrodowe powinny spełniać szereg właściwości, które sprawią, że będzie nam on służył możliwie jak najlepiej i jak najdłużej. Podstawowa sprawa to oczywiście wygoda – w końcu leżak nie służy nam do niczego innego jak do wypoczynku. Warto zwrócić uwagę, czy jest pokryty wygodnym materiałem lub poduszką, a jeśli nie – to czy jego wymiary i konstrukcja pozwolą na położenie powszechnie poduszek dostępnych w innych sklepach. Na wygodę wpływa również możliwość regulowania kąta oparcia – w niektórych leżakach jest możliwość regulowania pod każdym kątem, w innych regulacja jest sześciostopniowa, a w jeszcze innych trzystopniowa. Nie są to rozwiązania lepsze ani gorsze – tutaj już sami musimy wiedzieć, w jakiej pozycji jest nam najwygodniej i w jakiej najczęściej leżymy oraz czy oprócz nas z leżaka będzie korzystał ktoś jeszcze.

Funkcjonalność

Jednak wygoda to nie tylko to, jak się na nim leży; wygodą jest również to, leżak będzie praktyczny w użytkowaniu. Przykładowo, dobry leżak ogrodowy powinien łatwo się składać i zajmować mało miejsca po złożeniu – w końcu rozłożony na ogrodzie będzie stał przez kilka miesięcy, a przynajmniej pół roku będzie czekał pod dachem na cieplejsze dni; szkoda, żeby zajmował w tym czasie dużo przestrzeni. Przed rozpoczęciem sezonu i po jego zakończeniu zawsze też taki leżak myjemy, dlatego warto, aby można było tę czynność przeprowadzić szybko i dokładnie. Leżaki, które będą i wygodne, i praktyczne, i do tego ładne, oferuje dziś niewiele firm. Jedną z nich jest firma Dominova, która zajmuje się importem wysokiej jakości leżaków zaprojektowanych przez znanych designerów.

[Głosów:4    Średnia:4.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ