Archeologia, muzealnictwo i historia sztuki w jednym, to nic innego jak renowacja zabytków. Ta niezwykle trudna dziedzina odrestaurowywania budynków potrafi zachować dla potomnych pełny rys historyczny dawnej i nieznanej młodym pokoleniom, epoki. Renowacja zabytków, to wskrzeszanie starych budynków przy równocześnie jak najmniejszej ingerencji w ich strukturę i kształt.

ZATRZYMAĆ CZAS

W Polsce mamy wiele zabytków, dla których czas świetności już dawno minął. Niektóre z takich budowli kiedyś były zamkami, pałacami, kościołami, a dzisiaj są ruinami. Dzięki pasjonatom, którzy mają odpowiednią wiedzę, chęci i umiejętności te ruiny powstają jak feniks z popiołów.Nasze dziedzictwo kulturowe powinno być chronione, odbudowywane i przedstawiane coraz to młodym pokoleniom. W przypadku gdy stracimy całą swoją tożsamość nic i nikt nie pomorze nam w społeczeństwie budować patriotyzmu.

PASJONACI

Polskie dziedzictwo kulturowe ratują polskie pracownie konserwatorskie. W oparciu o najnowocześniejsze technologie i przy użyciu coraz to lepszych narzędzi, pracownicy z takich miejsc walczą z nadszarpniętym zębem czasu. Wiele budynków, artefaktów i budowli odradza się dzięki pasji i wiedzy ludzi, którzy są doświadczeni i równocześnie zakochani w swoim zawodzie.

KONSERWACJA I RENOWACJA ZABYTKÓW

Usługi konserwatorskie to zajęcie bardzo pracochłonne i dokładne. Przed poznaniem danego obiektu na ogół poznaje się jego dokumentację i pełną historię. Należy wykonać wiele badań konserwatorskich, typu: badania stratygraficzne, chemiczne, fizyczne, konstrukcyjne czy mikrobiologiczne lub petrograficzne zanim zacznie się prace konserwatorskie danego budynku.

KONSERWACJA DZIEŁ SZTUKI

Renowacja zabytków to nie tylko konserwacja obiektów architektonicznych to także renowacja rzeźb, obrazów, materiałów, papieru, sztukaterii, drewna, kamienia, stiuku czy metalu. W każdym przypadku tylko ludzie z ogromną pasją wykażą się bardzo dużą cierpliwością w dłubaniu, odtwarzaniu i konstruowaniu poszczególnych części. Robią to z oddaniem aż do czasu, gdy ze zniszczonego kawałka materiału czy z drewna, z powrotem, w blasku narodzi się dany przedmiot lub dana konstrukcja.

BADANIA, KTÓRE POMOGĄ ZAPOBIEGAĆ ZNISZCZENIOM

Pracownie konserwatorskie to także miejsca, w których są laboratoria. Właśnie w tych laboratoriach opracowuje się metody zapobiegające nieuchronnym zniszczeniom.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ