Budowa domu

Wybór projektu domu, który chcemy wybudować i zamieszkać w nim przez kolejne lata, a prawdopodobnie całe nasze życie, to bardzo ważna decyzja. Myśląc przyszłościowo musimy określić ile pokoi będzie nam potrzebne, z jakich udogodnień skorzystać, czy lepszy będzie dom parterowy czy ze schodami zabiegowymi czy prostymi. Wiele jest takich elementów, które należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem wyboru.

Mało kto przy wstępnym wybieraniu projektu myśli o tym, że rozkład pomieszczeń powinien odpowiadać stronom świata. I to nie ze względu na tajemnicze feng-shui, ale z przyziemnego powodu, by w domu było jasno i słonecznie w salonie, a od północy znajdowała się raczej kotłownia i łazienki.

W przypadku domów z użytkowym poddaszem,  schody biegnące beztrosko przez kilka metrów mogą się sprawdzić tylko, gdy mamy do dyspozycji dużo przestrzeni. Jeśli miejsce na klatkę schodową jest ograniczone – rozwiązaniem będą schody zabiegowe.

Czy wybierzemy dom parterowy czy z pokojami na poddaszu – wybór nie zależy tylko od naszych preferencji. Czasami będzie nas ograniczać szerokość działki. Domy parterowe zajmują więcej powierzchni, zaś odległość ścian naszego domu od płotu sąsiada nie może być mniejsza niż 4 m lub 3 m w sytuacji, gdy w takiej ścianie nie będzie okna.

Niezbędne formalności

Po wyborze i zakupie projektu budowlanego musimy poczynić jeszcze trochę przygotowań zanim wbijemy pierwszą łopatę. Przede wszystkim udajemy się do Urzędu Miasta po wypis z planu zagospodarowania przestrzennego. Są tam warunki zabudowy dla realizowanych obiektów. Jeżeli nasz wymarzony dom nie spełnia tych norm – projekt musi zostać przekształcony i dostosowany do nich przez osobę uprawnioną do dokonywania adaptacji. Adaptację projektu do warunków miejskich i do naszej konkretnej działki dokonuje się na mapce do celów projektowych przygotowanej wcześniej przez geodetę. Po upewnieniu się, że do naszej działki można doprowadzić zjazd z drogi, prąd, wodę i inne media – budowa może zostać rozpoczęta.

Etapy budowy

Wybudowanie domu do stanu gotowego do zamieszkania, to szereg prac do kolejnych ekip od poszczególnych etapów prac. Kiedy murarze postawią dom, dekarze mogą pokryć go dachem. Wstawienie okien i drzwi zakańcza etap surowy zamknięty. Można zacząć wykonywać instalacje wewnątrz budynku: elektrykę, hydraulikę z systemem ogrzewania. Wykańczanie wnętrz wiąże się z położeniem tynków, wylaniem wylewek na podłogi, a na nich okładzin podłogowych. Budowę domu można zakończyć przy sprzyjających warunkach nawet w kilka miesięcy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ