Agregaty malarskie

Nowoczesne urządzenia znacznie ułatwiają nam wykonywanie różnego rodzaju prac, dotyczy to zarówno prostych czynności domowych, jak i bardziej skomplikowanych prac wykonywanych zawodowo. Dzięki nim oszczędzamy czas i wkładamy mniej wysiłku fizycznego.

Do takich urządzeń należą agregaty malarskie. Należą do niezbędnego wyposażenia firm budowlanych, ale mają także coraz większe uznanie wśród klientów indywidualnych. Malowanie wałkiem lub pędzlem mieszkania, lub domu zajmuje kilka dni. W domu bałagan, efekt nie zawsze jest zadowalający i jeszcze trzeba się napracować. Z małym agregatem malarskim będzie to znacznie łatwiejsze i  z malowaniem można uporać się w dwa dni.

Co to jest agregat malarski, co powinieneś wiedzieć przed dokonaniem wyboru? Dalsza część artykułu odpowie na te i inne pytania.

Czym jest agregat malarski?

Agregaty malarskie stosunkowo proste urządzenia służące do malowania natryskowego. Dzięki zastosowanej pompie agregat wytwarza ciśnienie i to pod jego wpływem farba podawana jest do pistoletu malarskiego i wytryskiwana w postaci drobniutkich kropelek.

Dzięki temu warstwa farby jest cienka, równo pokrywa całą powierzchnię nie pozostawiając żadnych zacieków i śladów, jak może mieć to miejsce w przypadku malowania ręcznego pędzlem lub wałkiem.

Agregat malarski nie tylko przyspiesza wykonanie prac malarskich, ale pozwala także na znaczne oszczędności farby dzięki wysokiemu ciśnieniu. Oszczędność ta może wynosić nawet 30%.

farba do malowania ścian

Zastosowanie agregatów malarskich

Agregaty malarskie to urządzenia mające bardzo szerokie zastosowanie. Przede wszystkim mogą być wykorzystywane do wykonywania prac zarówno wewnątrz budynków, jak i na zewnątrz. Najczęściej wykorzystywane są do malowania:

 • ścian,
 • sufitów,
 • elewacji zewnętrznych,
 • dachów.

Malowanie natryskowe to nie tylko wydajność i oszczędność czasu, to przede wszystkim efekt powierzchni idealnie pokrytej farbą. Sprawdza się przy malowaniu trudno dostępnych zakamarków, ścian porowatych, tynków strukturalnych. Rozpylona farba pokryje równą warstwą wszystkie te miejsca.

Agregaty malarskie stosowane są jednak w znacznie szerszym zakresie. W zależności od wybranego modelu mogą służyć do malowania konstrukcji i elementów metalowych, drewnianych, betonowych, ale także do nanoszenia szpachli.

Rodzaje agregatów malarskich

Agregaty malarskie można podzielić na spalinowe lub elektryczne, ale sposób zasilania nie jest najważniejszym kryterium. Wystarczy tylko wiedzieć, że agregaty spalinowe ze względów bezpieczeństwa mogą być używane tylko do prac wykonywanych na zewnątrz budynków.

W przypadku agregatów malarskich znacznie większe znaczenie ma rodzaj pompy oraz wielkość ciśnienia wytwarzana przez agregat malarski. Biorąc pod uwagę te kryteria, dzielimy agregaty do malowania na:

 • membranowe,
 • tłokowe.

Różnią się ceną, wydajnością oraz zastosowaniem. Przed dokonaniem wyboru, należy bardzo dokładnie przeanalizować te parametry.

Agregaty do malowania membranowe

To stosunkowo tanie urządzenia, ich cena nie przekracza z reguły 2 tys. złotych. I oznacza to równocześnie, że mają zastosowanie amatorskie. Doskonale sprawdzą się w przypadku malowania ścian w mieszkaniu lub domu raz na 2-3 lata, te o większej wydajności mogą być stosowane także przez mniejsze firmy.

W agregatach tego typu ciśnienie wytwarzane jest przez pompy membranowe, które mają zdolność wytwarzania ciśnienia do 120 barów. Nie jest dużo, ale w zupełności wystarcza do malowania natryskowego średniej wielkości płaszczyzn. Tego typu agregaty można stosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Agregat do malowania wyposażony jest w elastyczną membranę, która podaje farbę do pistoletu. Niestety membrany szybko się zużywają, ale można wymienić je samodzielnie, a cena ich zakupu jest bardzo niska. Dzięki temu koszt eksploatacji urządzenia jest niski.

Agregat do malowania natryskowego z pompą membranową cechuje się średnią wydajnością od 1 do 2 l/min. Nie jest to dużo, ale pozwala na szybkie pomalowanie powierzchni średniej wielkości. Tylko niektóre agregaty w tej kategorii potrafią osiągnąć wyższe ciśnienie (ok. 200 barów) i wyższą wydajność (do 4 l/min).

Agregaty do malowania tłokowe

To profesjonalne urządzenia przeznaczone dla firm budowlanych, które świadczą usługi malowania natryskowego. Dzięki dużej wydajności pozwalają na szybką realizację zleceń i dotrzymanie terminów zobowiązań.

Za podawanie farb do pistoletu odpowiedzialne są tłoki, które wytwarzają bardzo wysokie ciśnienie przekraczające 230 barów, co przekłada się na dużą wydajność tego typu urządzenia. Może podawać farbę z minimalną wydajnością 4.5 l/min. Im większa wydajność,  tym większa efektywność malowania  natryskowego. W ciągu 1 minuty doświadczony malarz za pomocą agregatu może wymalować 4 m2 ściany, to bardzo dużo. Jeśli pomnożymy to przez ilość godzin pracy w ciągu dnia i miesiąca to efekty są imponujące i cena zakupu agregatu malarskiego zamortyzuje się w krótkim czasie.

Agregaty malarskie przystosowane do prac pod wysokim ciśnieniem mogą służyć nie tylko do malowania ścian, ale także do nakładania cięższych materiałów antykorozyjnych lub do szpachlowania.

Agregat tłokowy to urządzenie zautomatyzowane, zamontowany mini komputer reguluje wielkość ciśnienia oraz przepływ farby. 

Więcej o rodzajach i zastosowaniu agregatów malarskich dowiesz się tutaj

Dysze do agregatu malarskiego

Dysza to niewielki, ale bardzo istotny element montowany w pistolecie malarskim. To od prawidłowego doboru dyszy zależy ostateczny efekt malowania natryskowego. Źle dobrany rozmiar dyszy może powodować zbyt grubą warstwę farby i nadmierne jej zużycie, może także sprawić, że agregat nie wytwarza odpowiedniego ciśnienia.

Pistolet malarski przystosowany jest do montowania dysz o różnym rozmiarze, ale najważniejsze jest dostosowanie ich do mocy agregatu i rodzaju stosowanych farb. To bardzo ważne, ponieważ te ostatnie różnią się gęstością oraz lepkością. Za mała dysza może powodować zatkanie otworów farbą, z kolei zbyt duża spowoduje, że agregat malarski nie będzie w stanie wytworzyć odpowiednio wysokiego ciśnienia.

Każdy producent agregatów malarskich w specyfikacji technicznej poza podstawowymi danymi (moc, ciśnienie, wydajność) podaje  także rozmiar dysz, z którymi agregat może pracować. Pozwala to na pełne wykorzystanie możliwości urządzenia i optymalizację prac.

Jak czytać liczby umieszczone na dyszy?

Dysze to akcesoria uniwersalne, pasują do każdego pistoletu i agregatu malarskiego bez względu na producenta. To niewątpliwie ich bardzo duży atut. Pistolety malarskie mogą obsługiwać wszystkie rozmiary dysz, natomiast agregaty malarskie mają ograniczenia wynikające z możliwości wytwarzania określonego ciśnienia. Tylko najmocniejsze agregaty mają zdolność obsługiwania wszystkich rozmiarów dysz. Ich cena jest jednak bardzo wysoka i ze względu na rodzaj wykonywanych prac nie zawsze jest to inwestycja opłacalna.

Rozmiar dysz podawany jest za pomocą trzech cyfr. Pierwsza oznacza kąt natrysku, a pomnożona przez 5 wyznacza szerokość pasa natrysku. Dla przykładu cyfra 5 na początku oznacza kąt natrysku 500   oraz 25 cm szerokości malowania. Te dane przyjmowane są przy założeniu odległości malowania wynoszącej 30 cm od powierzchni.

Dwie kolejne cyfry to średnica dyszy wyrażona w tysięcznych calach, np. 15 oznacza otwory o wielkości 0,015 cala, czyli 0,38 mm. To bardzo istotny wskaźnik określający jaki rodzaj farb może być stosowany do konkretnego rodzaju farby ze względu na jej gęstość i lepkość.

Producenci materiałów do malowania lub szpachlowania na opakowaniach swoich produktów podają wielkości dysz, które mogą być zastosowane, co bardzo ułatwia dobrania odpowiedniego rozmiaru dyszy.

Na rynku dostępne są dysze o następujących rozmiarach i zastosowaniach:

 • 0,009 do 0,013 – poliuretanowe, chlorokauczukowe i poliwinylowe,
 • 0,015 – olejne,
 • 0,017 – akrylowe i gruntowe,
 • 0,021 – lateksowe,
 • 0,025 – epoksydowe,
 • 0,043 – ciężkie farby antykorozyjne, przeciwpożarowe oraz masy szpachlowe.

To bardzo istotne wskaźniki, które pozwalają nie tylko na dobranie odpowiedniej dyszy, ale także na dobór odpowiedniego agregatu. Zastosowanie większego rozmiaru dyszy niż wskazany przez producenta agregatu malarskiego może skutkować uszkodzeniem pompy. Zwłaszcza pompy tłokowe są wrażliwe na wszelkiego rodzaju przeciążenia. Z tego względu należy przestrzegać zaleceń producenta, bo serwis i naprawy są kosztowne.

Jak wybrać agregat adekwatny do potrzeb?

Agregaty malarskie to urządzenia stosunkowo drogie, więc ich zakup powinien być dobrze przemyślany. Pod uwagę trzeba brać przede wszystkim zakres prac, do jakich będzie służyło urządzenie oraz możliwości finansowe. Te ostatnie można ewentualnie rozłożyć na raty.

Dostępne na rynku agregaty malarskie ze względu na zastosowanie można podzielić na trzy grupy:

 • domowe,
 • półprofesjonalne,
 • profesjonalne.

Cechuje je różna wydajność, różne zastosowania oraz oczywiście cena.

Agregaty do stosowania amatorskiego

To najprostsze agregaty o wydajności ok. 1 l/min, w zupełności wystarczają do pomalowania mieszkania lub elewacji domu. Najczęściej są to agregaty membranowe, które są łatwe w obsłudze i tanie w eksploatacji. Wydajność takiego agregatu wynosi najczęściej 1 l/min. To wystarczy do zastosowań domowych, ale pomalowanie bardzo dużych powierzchni wymagałoby znacznie  większej ilości czasu.

Tego typu agregaty wytwarzają najczęściej ciśnienie od 120 do 200 barów i przystosowane są do pracy z dyszami przeznaczonymi do rozpylania farb poliuretanowych, poliwinylowych, olejnych i chlorokauczukowych.

Cena tego typu urządzeń nie przekracza z reguły 2000 zł i to jest ich główną zaletą. Oczywiście w tej kategorii można znaleźć także produkty w niższej cenie. Cieszą się szczególnie dużą popularnością wśród klientów indywidualnych i małych firm.

Agregaty półprofesjonalne

Tego typu urządzenie przeznaczone jest przede wszystkim dla małych i średnich firm, które specjalizują się w malowaniu większych powierzchni metodą natryskową. Takie urządzenie pozwala pracować z wszystkimi rodzajami farb, z wyjątkiem tych najcięższych, czyli antykorozyjnymi i przeciwpożarowymi.

Większość agregatów w tej kategorii może pracować pod ciśnieniem ok. 200 barów i z wydajnością ok. 4 l/min. Pistolet przystosowany jest do obsługi dysz o rozmiarze do 0,025 cala. Na urządzenia tej kategorii musimy przeznaczyć ok. 5 000 zł.

Agregaty profesjonalne

To drogie agregaty przeznaczone dla dużych firm. Przystosowane są do prac z wszystkimi rodzajami farb i mas szpachlowych. Niektóre z produktów tej kategorii przystosowane są do obsługi kilku stanowisk, co znacznie przyśpiesza wykonywanie zleconych prac.

To agregaty najwyższej jakości w pełni skomputeryzowane, posiadające zabezpieczenia przed przeciążeniami i system samooczyszczania.

Wybierając agregat do malowania, warto postawić na znanych producentów:

 • Wagner,
 • Titan,
 • Graco,
 • Speeflo,
 • Dedra.

Renomowany producent agregatów gwarantuje nie tylko wysoką jakość oferowanych produktów, ale przede wszystkim łatwo dostępny serwis, dodatkowe akcesoria i części zamienne, takie jak pistolety, węże, filtry i dysze.

Wybierając agregat malarski, nie warto kupować go nadmiarowo, ponieważ różnica w cenie jest bardzo duża. Jeżeli nie wiesz, jaki model wybrać, to zawsze możesz poprosić sklep o pomoc. Profesjonalny sprzedawca zawsze udzieli dodatkowych informacji, przedstawi zalety i wady każdego urządzenia, możliwości zastosowania do wykonywania różnego rodzaju prac.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ