4 kwestie spędzające sen z powiek przy budowie domu

Gdy decydujemy się na tak duże przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu, musimy liczyć się z wieloma komplikacjami, chronicznym brakiem czasu, ogromnymi nakładami finansowymi oraz ciągłym stresem. Przyjrzyjmy się 4 najważniejszym kwestiom, które mogą inwestorom spędzać sen z powiek.

1. Budowa domu a formalności z tym związane

Zanim jeszcze rozpocznie się budowa domu, należy zdobyć wszystkie wymagane zezwolenia. Już wstępny etap budowy domów może się okazać bardzo stresujący. Zbieranie wszystkich dokumentów, podpisów i pieczątek wymaga czasu, a bez przychylności urzędników może to potrwać nawet kilka miesięcy. Samo pozwolenie na budowę domu nie wystarczy, aby inwestycja rzeczywiście mogła ruszyć.

Ważnym etapem jest wybór projektu budowlanego – gotowy, czyli tańszy, albo indywidualny, a więc dostosowany do preferencji użytkownika, ale dużo droższy. W projektach gotowych można, co prawda, wprowadzać pewne zmiany i modyfikować je według własnych potrzeb, ale wiąże się to oczywiście z dodatkowymi kosztami.

Uwaga! Projekt domu musi być odpowiedni do danej działki budowlanej i zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub wydanymi przez gminę warunkami zabudowy. W terminie 7 dni przed planowanym rozpoczęciem budowy domu należy złożyć zawiadomienie w wojewódzkim lub powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego o tym, że mamy zamiar przystąpić do takich prac. Wcześniej trzeba zgromadzić następujące dokumenty:

  • warunki techniczne przyłączy do poszczególnych sieci;
  • wyłączenie gruntu z produkcji rolnej lub leśnej, jeśli nie jest działką budowlaną;
  • uzyskanie zgody na wykonanie zjazdu z drogi publicznej;
  • zezwolenie na wycinkę drzew, jeśli znajdują się na działce i przeszkadzają w budowie;
  • projekt budowlany;
  • pozwolenie na budowę;
  • inne wymagane uzgodnienia i ekspertyzy.

2. Zatrudnienie ekipy budowlanej

Najlepiej, aby budowy domów dokonywali fachowcy, którzy dopilnują wszystkich prac. Niemałe problemy może stwarzać wybór wykwalifikowanej ekipy. W takim przypadku warto postawić na sprawdzonych specjalistów. Jednym ze sposobów jest przeczytanie opinii innych użytkowników o danym fachowcu lub ekipie, co jest możliwe po dodaniu zapytania w serwisie Fixly.pl.

Istotnym elementem jest znalezienie odpowiedniego kierownika budowy. Dla własnego bezpieczeństwa i pewności, że wszystkie prace zostaną wykonane prawidłowo, warto zatrudnić inspektora nadzoru inwestorskiego. Z wykonawcą trzeba podpisać umowę oraz zawiadomić go o terminie rozpoczęcia budowy i powołaniu kierownika. Należy także pobrać dziennik budowy i dokonać jej geodezyjnego wytyczenia.

Problematyczne może być zsynchronizowanie ze sobą różnych fachowców, bez których budowa domów jest niemożliwa. Murarz i tynkarz to tylko przykłady specjalistów, którzy są niezbędni przy budowie nieruchomości. Montaż okna, instalacje elektryczne czy ocieplenie dachu i ścian muszą być wykonane bezbłędnie, aby później właściciel nieruchomości nie miał z nimi żadnych problemów.

3. Przekroczenie założonego budżetu dla budowy domów

W wielu przypadkach budżet przeznaczony na budowę domu okazuje się niewystarczający. Kosztorysy tworzone przez ekspertów zawsze zakładają margines bezpieczeństwa w wysokości co najmniej 10 proc. wyliczonych kosztów, jednak często zapominamy, że np. postawienie ogrodzenia, aranżacja ogrodu czy garaż z płyt betonowych przy domu wiążą się z wysokimi cenami, które należałoby uwzględnić w planie. Może to wywołać uzasadnioną frustrację, dlatego warto od początku być przygotowanym na nieprzewidziane wydatki.

4. Wybór materiałów budowlanych

Zdecydować się na styropian czy na wełnę mineralną? Wybrać tynk mineralny czy w ogóle nie tynkować domu? Ogrodzenie powinno być betonowe czy lepiej jednak postawić płot kuty? Wybór materiałów ma kluczowe znaczenie dla budowy domu. Jeśli zaczniemy nadmiernie na wszystkim oszczędzać, domkniemy co prawda budżet, ale po kilku latach może okazać się, że będziemy słono tego żałować, bo dom będzie wymagał remontów.

Budowa domów to przedsięwzięcie szeroko zakrojone, którego powinni podejmować się tylko ci, którzy mają czas, środki i specjalistyczną wiedzę. Ogromnym wsparciem będą kierownik budowy oraz inspektor nadzoru, którzy poradzą, jakie materiały wybrać oraz kogo zatrudnić.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ