Woda lodowa – czym jest i do czego służy

Coraz częściej słyszymy pojęcie woda lodowa. Jest to termin potocznie używany do określenia nośnika chłodu, którym w tym przypadku jest woda, a nie, jak w bardziej tradycyjnych systemach, freon. Coraz częściej wodę lodową wykorzystuje się w instalacjach klimatyzacyjnych dla małych i średnich budynków.

Woda lodowa w klimatyzacji

Woda lodowa to obecnie alternatywa dla powszechnie używanej klimatyzacji freonowej. Największą zaletą takich instalacji jest właśnie nośnik chłodu, czyli woda, która jest przyjazna dla użytkowników, a przede wszystkim dla środowiska naturalnego. Zdarza się, że taka instalacja może być nieszczelna. W takich sytuacjach w przypadku klimatyzacji freonowej na zewnątrz wydobywa się bardzo szkodliwy freon. Wieloletnie badania wykazały, że emisja freonu jest przyczyną zanikania warstwy ozonowej w atmosferze. Aby temu zapobiec należy ograniczyć użycie i emisje freonu do środowiska. Przy zastosowaniu agregatów z wodą lodową w wyniku usterek wydobywa się woda. Oczywiście to, jaki rodzaj klimatyzacji wybierzemy, zależy od możliwości finansowych przy tworzeniu danego projektu.

Agregaty wody lodowej to urządzenia, które odprowadzają ciepło z cieczy. Znajdują one szerokie zastosowanie w klimatyzacji i przemyśle, dostarczając powietrze lub ciecz o odpowiednio niskiej temperaturze do utrzymywania konkretnych procesów technologicznych” – komentuje Dominik Wyraz z Energycool.pl

lodowa woda

Agregat wody lodowej (chiller). Projekt i wykonanie: Energycool.pl.

Instalacja wody lodowej

Klimatyzacja z wodą lodową składa się z agregatu wody lodowej (zwanego chillerem), który z reguły jest instalowany na zewnątrz budynku (chociaż coraz częściej zdarzają się także wewnętrzne agregaty) oraz z układu hydraulicznego (są to pompy i zawory regulujące). Cały system hydrauliczny i agregaty muszą być zaprojektowane indywidualnie z uwzględnieniem potrzeb i możliwości danego budynku. Zaprojektowanie takiej instalacji nie jest prostą rzeczą, dlatego należy skonsultować się z firmami, które specjalizują się w takich produktach. Samo założenie chillera może być droższe niż instalacja klimatyzacji freonowej. Jednak jego niezawodność i niskie koszty eksploatacji sprawiają, że coraz częściej sięgamy po takie rozwiązanie. Dodatkowym atutem może być także łatwość w przypadku serwisu, a także późniejszej modyfikacji całego układu. Łatwiej jednak jest zastosować taką instalację w przypadku budynków budowanych od podstaw, niż w już istniejących kondygnacjach. Natomiast bardzo ważne jest, aby podczas przygotowywania projektu dobrze określić moc chłodniczą danego agregatu wody lodowej.

Temperatura wody lodowej

Cała instalacja agregatów oraz systemu hydraulicznego jest podobna do powszechnie znanego i używanego w większości domach centralnego ogrzewania. Jednak jest tutaj dość ważna różnica. W tym przypadku nośnikiem nie jest gorąca woda, a woda chłodna. Cały obieg jest możliwy dzięki zastosowaniu odpowiednich pomp i zaworów regulujących, natomiast zamiast grzejników, które emitują ciepło, mamy tutaj odbiorniki ciepła nazywane klimakonwektorami. W pierwszej fazie ciepło zostaje pobrane z powietrza, woda zostaje ogrzana do temperatury 10–16 stopni Celsjusza. Potem woda wraca do chillera, który schładza wodę do temperatury ok. 6 stopni Celsjusza.

[Głosów:5    Średnia:3.6/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ