Jak zaplanować oświetlenie w pokoju

Każdy z nas decyduje się od czasu do czasu na przeprowadzenie gruntownego remontu w swoim domu lub mieszkaniu. To bardzo ważne, aby czuć się w swoich czterech ścianach komfortowo, a nawet najbardziej przemyślany niegdyś wystrój, z czasem zaczyna się po prostu nudzić. Oprócz kupna nowych mebli czy malowania ścian, często decydujemy się również na zmianę instalacji oświetlenia w poszczególnych wnętrzach.

Różnorodność dostępnych na rynku źródeł światła to z jednej strony radość, a z drugiej ogrom dylematów dla inwestora. Warto na poważnie zająć się sprawą instalacji oświetlenia w każdym z pomieszczeń po to, by przez długie lata móc korzystać z nich w pełni funkcjonalnie i komfortowo.

Projekt oświetlenia – z czego powinien się składać?

Chcąc samodzielnie zaprojektować instalację oświetlenia w każdym z pokojów, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych szczegółów. Pierwszym krokiem jest stworzenie podziału na określone sekcje źródeł światła. To niezwykle istotna czynność, mająca spore znaczenie w kontekście późniejszego użytkowania. W trakcie wykonywania różnych czynności, potrzebujemy odmiennej barwy, natężenia i temperatury światła. W takim planie warto zatem uwzględnić:

Oświetlenie główne

To urządzenia odpowiedzialne za rozjaśnienie całego pomieszczenia. Nie służą żadnym szczególnym czynnościom, a ich funkcją jest zapewnienie odpowiedniej widoczności dla normalnego funkcjonowania. Przy takim świetle możemy zjeść posiłek, przejść się nocną porą po mieszkaniu czy załatwić potrzebę. Najczęściej w tej formie znajdziemy lampy wiszące, których cechą jest emisja jednolitego światła na cały obszar pomieszczenia.

Oświetlenie dodatkowe

Projekt oświetlenia

To już bardziej nakierowane na daną część pomieszczenia źródła światła. Przy ich obecności możemy się uczyć, czytać książki, robić makijaż czy przygotowywać posiłki. Zawsze znajdują się one w miejscach, dla których przeznaczone zostały wszystkie te czynności. Mogą występować w formie opraw oświetleniowych bądź nawet lamp stojących. Szczególnie w łazienkach zdarza się natomiast zobaczyć je w postaci kinkietów bądź wbudowane w lustro.

Oświetlenie dekoracyjne

Ostatnia forma oświetlenia dotyczy urządzeń, które swoją obecnością mogą nas w pełni rozluźnić i odprężyć. Bardzo często, odpowiedzialność tę biorą na siebie taśmy led, które w przeciągu ostatnich lat stały się już niemalże fenomenem na rynku oświetleniowym. Umieszczamy je w łazienkach, sypialniach czy nawet salonie.

Projekt oświetlenia w zależności od charakteru pomieszczenia

Oczywiście, projekt oświetlenia dla poszczególnych pomieszczeń będzie się od siebie nieco różnił. Ma to na celu nie tylko zapobieganie monotonii, ale również gwarancję pełnej funkcjonalności. Warto, aby w kuchni zdecydować się na każdą z trzech form źródeł światła. Podobna sytuacja dotyczy salonu, w którym spędzamy zazwyczaj najwięcej czasu, wykonując przy tym różne czynności. W pokojach dziecięcych warto szczególną uwagę zwrócić oświetleniu dodatkowemu, które to zapewnia pełne skupienie w trakcie nauki.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ