wynalazek

Co zrobić w przypadku gdy znaleźliśmy zastosowanie do jakiegoś przedmiotu i chcemy to zgłosić? Wówczas należy taki wynalazek zarejestrować. Rejestracja wynalazku może potrwać, ale jest znacznie łatwiejsza niż nam się wydaje. Nie musimy bowiem wymyślać koła, aby zmienić swój pomysł w żyłę złota. Sprawdź jakie to proste! Oto rejestracja wynalazku krok po kroku.

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/rejestracja-wynalazku/

Czym jest wynalazek, w którym można opatentować?

Taki wynalazek jest to rozwiązanie o charakterze technicznym, który posiada nieznany dotąd zastosowanie oraz ma poziom wynalazczy i nadaje się do przemysłowego stosowania. Takie rozwiązanie musi być nowy, jeśli nie jest on częścią stanu techniki. Musi mieć swój poziom wynalazczy, Jeśli nie wynika ze sposobów oczywistych aktualnego stanu techniki.

Głównie taki wynalazek dotyczy przedmiotu materialnego, który posiada swoje określone cechy techniczne lub sposobu oddziaływania na nowe zastosowanie.

Czy warto walczy o patent na wynalazek? 

Dzięki temu przez 20 lat będziemy mogli korzystać z takiego przedmiotu jedynie my i dodatkowo będziemy mogli na nim zarabiać. Choć możesz też udzielić licencji otwartej.

Kiedy mamy już nasz wynalazek oraz pomysł na biznes z wykorzystaniem go, to powinniśmy się udać do Urzędu Patentowego RP. Pamiętaj, że wynalazkiem nie można nazwać odkrycia naukowego lub teorii naukowej.Do takich rzeczy nie należy również przedmiot o walorach tylko estetycznych lub wytwory, których nie można w żaden sposób wykorzystać.

Rejestracja wynalazku krok po kroku

Aby zgłosić swój wynalazek do opatentowania musisz zrobić to osobiście lub też korespondencyjnie. W przypadku opcji listownej odbiorcą będzie Urząd Patentowy RP, znajdujący się pod adresem Al. Niepodległości 188/192, 000-950 Warszawa. Najwygodniejszą opcją będzie jednak zarejestrować wynalazek online. W takim celu musimy skorzystać ze strony internetowej Urzędu Patentowego RP. Zgłoszenie takiego wynalazku możemy dokonać również przy pomocy pełnomocnika, radcy prawnego, adwokata, współtwórcy, a także członka bliskiej rodziny.

Co musi znajdować się w zgłoszeniu?

W takim zgłoszeniu musi zawierać się przede wszystkim:

• Podanie z określeniem przedmiotu zgłoszenia i wnioskiem o udzielenie patentu 

• Opis wynalazków, z którego będzie wynikało jasno na czym on polega opis taki musi być podany przez nas lub przez pełnomocnika

• Zastrzeżenie/zastrzeżenia patentowe z zespołem cech technicznych niezbędnych do określenia przedmiotu wynalazku

• Skrót opisu z krótką i jasno sformułowaną informację dotyczącą charakterystycznych cech technicznych rozwiązania

• Rysunki, o ile są potrzebne

Złożenie takiego wniosku nic nas nie kosztuje. Najdroższa jest jednak opcja listowna lub osobista złożenia wniosku, która kosztuje nas 550 zł. Za przesłanie dokumentów drogą elektroniczną taka opłata wynosi 500 zł. Jeżeli zgłoszenie takie dotyczy więcej niż dwóch wynalazków, to płacimy 50% więcej. Dodatkowo Każda strona powyżej 20 stron opisu, zastrzeżeń, czy też rysunków będzie kosztowała nas 25 zł. 100 zł musimy dodatkowo wydać z portfela za oświadczenie o korzystaniu z pierwszeństwa. Możemy dostać również zniżkę na opłaty za złożenie wniosku do 20%, jeżeli udowodnimy, nie stać nas na wyłożenie całej sumy.

Zobacz też: http://www.abcwnetrza.pl/zarzadzanie-zespolami-ludzkimi/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ