Pellet

Pellet to paliwo występujące w rozmaitych wariantach. Może być zarówno gorszej jak i lepszej jakości. Wszystko zależy od użytych w produkcji składników oraz sposobu ich sprasowania. Dodatkowo, wybór pelletu komplikuje fakt, że wielu dostawców jest skłonnych sprzedawać gorsze typy paliw, niesłusznie nazywając je właśnie pelletem. Poniżej udzielamy kilku porad dla osób pragnących dokonać zakupu paliwa wysokiej jakości.

Pellet – po czym rozpoznać paliwo dobrej jakości?

Przeglądając dostępne rodzaje pelletu możemy zauważyć, że różnią się nie tylko parametrami grzewczymi i cechami fizycznymi, ale również kolorem, zapachem czy sposobem pakowania. Przed dokonaniem zakupu warto wrócić uwagę na każdą z tych właściwości.

Ocena parametrów grzewczych jest bardzo prosta – są to informacje podane przez producenta i umieszczone na opakowaniu danego pelletu. Najczęściej podaje się: moc opałową, procentową ilość powstającego popiołu, zawartość siarki, współczynnik spiekalności.

Kolor pelletu oraz rozmiar jego granulków mogą być nie mniej ważnym źródłem informacji na temat jakości danego paliwa. Warto przede wszystkim sprawdzić, czy wszystkie granulki są podobnego koloru. Najczęściej jest to jasno-słomkowy lub beżowy odcień. Znajdziemy też pellet ciemnobrązowy, brązowo-szary oraz w innych odcieniach. Ważne jest, by pellet był w miarę jednorodny kolorystycznie oraz emitował naturalny, drewniano-słomkowy aromat. Najczęściej, pellet powstaje ze zrębek drewna, słomy, siana, łusek nasion lub innych odpadów biologicznych.

Rozmiar pelletu to kwestia ważna z uwagi na stosowany do jego spalania kocioł. Najczęściej spotykamy dwa rozmiary – 6 lub 8 mm. – dedykowane do odmiennych kotłów i potrzeb. W ogrzewaniu domów mieszkalnych korzysta się z pelletu o rozmiarze 6 mm, do ogrzewania dużych budynków użyteczności publicznej lub przemysłowych – lepiej wybrać pellet o długości 8 mm.

Koszty i szacowane zużycie pelletu

Każdy planujący zakup paliwa opałowego pragnie wybrać paliwo o optymalnym stosunku ceny względem jakości. Dużym ułatwienie pod tym względem jest fakt, że nasz krajowy rynek jest bardzo zróżnicowany. Przykładowo – pellet o mocy opałowej rzędu 12-14 Mj na kilogram paliwa, kosztuje około 500-700 zł za tonę.

Paliwo wyższej jakości – o mocy opałowej rzędu 17 Mj na kilogram to wydatek nieco większy – nawet 800 zł za tonę. Najwyższej jakości paliwo może kosztować nawet 1000 zł za tonę.

Planując wybór pelletu warto uwzględnić nie tylko wartość opałową, ale również stopień izolacji termicznej budynku, który będziemy ogrzewać, oraz jego rozmiary. Im większy powierzchniowo jest dany budynek, im wyższe są jego stropy oraz im słabiej jest on izolowany – tym więcej paliwa będziemy zużyć. Standardowo, w ciągu jednego sezonu grzewczego zużywa się od 4 do 5 ton paliwa.

Na koniec warto podkreślić, że po pellet często sięgają osoby szukające tańszych zamienników dla takich paliw sypkich jak np. ekogroszek. Wówczas, przerzucenie się na pellet może być wyborem korzystnym finansowo. Sprawę ułatwia fakt, że niektóre modele kotłów dedykowanych do spalania ekogroszku nadają się również spalania pelletu. Oczywiście, zakup kotła do pelletu również należy uwzględnić w planowanych wydatkach na cele grzewcze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ