dobre okna

Kupowanie okien do nowego domu nie powinno sprawiać nadmiernych kłopotów jego właścicielom. W każdym projekcie zazwyczaj są wpisane wymiary i rodzaje stolarki okiennej, które w zamyśle architekta będą najlepiej pasowały do danego obiektu. Są to jednak głównie informacje orientacyjne i pierwsza wizyta w sklepie z oknami może nieco przerazić ogromem wyboru poszczególnych modeli, rodzajów i typów!

Wybieranie jest też oczywiście bardzo przyjemnym etapem budowy, bowiem nasz nowy dom stoi już na działce – ma mury, dach i podział na pomieszczenia, stąd dość łatwo wyobrazić sobie jego ostateczny wygląd. Czym jednak kierować się wybierając konkretne okna Kraków? Warto określić jakie cechy chcielibyśmy w naszych oknach – wtedy łatwiej dokonamy wyboru. Wśród współczynników stolarki okiennej najważniejsze będą: izolacyjność cieplna, klasa antywłamaniowa, dźwiękoszczelność oraz rodzaj materiału wykonania. Nie należy również zapominać o profesjonalnym montażu – jednak obecnie większość firm oferuje takie usługi wraz z transportem zamówionej stolarki!

Czym się kierować przy wyborze okien?

Po pierwsze, musimy wybrać z jakich profili będą wykonane nasze okna. Drewniane okna na ogół wykonane są z litego drewna – sosnowego, dębowego, mahoniu lub świerku. Ramy wykańcza się farbami lub lakierami, stanowiącymi powłoki kryjące lub przezroczyste. Drewniane będą również okna o kształtach nietypowych. Współczesne drewniane okna są niemal tak samo odporne jak modele z tworzyw sztucznych a niekiedy nawet lepsze. Niestety, modele drewniane są również droższe. Plastikowe okna PCV to z kolei opcja tańsza, choć bardziej uniwersalna i łatwiejsza w utrzymaniu czystości.

Aluminiowe lub aluminiowo drewniane okna są zazwyczaj dostępne w dwóch wariantach – z osłoną aluminiową od zewnątrz lub aluminiowe oraz drewniane od wewnątrz – takie okna świetnie sprawdzają się w zderzeniu z szkodliwymi warunkami atmosferycznymi. Dźwiękoszczelność to z kolei parametr, który wpływa na jakość naszego życia – im lepszy tym okna lepiej chronią przed hałasem. Izolacja cieplna i jej współczynnik powiedzą nam jakie straty energii przyniesie stolarka okienna. Im jest lepszy, tym bardziej będziemy to widzieć na rachunkach za ogrzewanie w zimie i na temperaturze wewnątrz w czasie letnich upałów. Dobrze również wybierać okna o wysokiej klasie zabezpieczeń. Będą one wtedy zaporą dla przestępców i dobrze ochronią nasz dobytek.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ