pamięć mięśniowa
fot. pexels.com

Pamięć mięśniowa to pamięć ciała, a także pamięć ruchowa. Jest ona kluczowa, gdy zależy nam na mierzeniu efektywności naszych treningów. Ćwicząc, nie tylko uczymy swoje mięśnie powielać określone wzorce ruchu, ale również jesteśmy w stanie osiągać lepsze wyniki sportowe. Dowiedz się więcej o pamięci mięśniowej!

Zobacz też: https://www.uroda.info.pl/pamiec-miesniowa-czym-wlasciwie-jest/

Pamięć mięśniowa

To naturalny mechanizm, który adaptuje ciało do wykonywania określonych ruchów nieświadomie oraz bez udziału naszej woli. W ten sposób organizm nasz nie traci energii, którą poświęca na analizę każdej wykonywanej czynności. Pracuje on niejako w trybie automatycznym, ale za to funkcjonuje szybciej i wydajniej.

Zjawisko to dotyczy zarówno codziennych czynności oraz aktywności sportowej. Pamięć ciała pozwala nam na odtwarzanie czynności, których nauczyliśmy się raz, np.: jazda na rowerze.

Pamięć mięśniowa daje dwie podstawowe korzyści – uczy wzorców ruchowych, które pozostają z nami już do końca naszego życia. To dzięki temu jak wracamy do treningów nawet po kilkuletniej przerwie będziemy szybciej robić postępy. Dodatkowo zwiększa ona liczbę jąder komórkowych w komórkach mięśniowych przez co z treningu na trening szybciej budujemy masę mięśniową.

Jak to wygląda?

Każdy ruch aktywuje receptory mięśniowe, które zwane są proprioceptorami, które wysyłają nam sygnał do ośrodkowego układu nerwowego, mówiąc o aktualnym położeniu ciała, a także o napięciu poszczególnych mięśni oraz kolejności w jakiej one pracują.

Mózg wówczas zapamiętuje całą sekwencję tychże sygnałów łącząc ją z konkretnym ruchem. Dzięki temu procesowi wykonując jakieś ćwiczenie kolejny raz z rzędu robimy je znacznie sprawniej, szybciej i efektywniej.

Wzrost jąder komórkowych fachowo nazywa się hiperplazją oraz polega na tym, że pod wpływem wysiłku zwiększona zostaje liczba dodatkowych jąder w komórce mięśniowej. Jądro, które raz powstało już nigdy nie ulegnie degradacji, nawet po całkowitym zaprzestaniu ćwiczeń.

Przeczytaj też: http://www.abcwnetrza.pl/jakie-sa-efekty-cwiczen-na-stepperze/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ