Oczko wodne – pomysł na urozmaicenie ogrodu

Projektując nowy ogród lub planując zmiany w dotychczasowym wystroju, warto pomyśleć o oczku wodnym. To świetny sposób na urozmaicenie ogrodowej przestrzeni i stworzenie w niej klimatu sprzyjającego relaksowi. Aby jednak oczko wodne rzeczywiście dodawało uroku, należy odpowiednio wkomponować je w ogród i wykonać z należytą precyzją. Przedstawiamy kilka porad na temat budowy i pielęgnacji oczka wodnego.

Jak zbudować oczko wodne

Oczko wodne o wielkości do 30m2 możemy umieścić w ogrodzie bez pozwolenia na budowę. Zanim jednak zaczniemy kopać, trzeba najpierw wykonać projekt, w którym określimy kształt oczka, jego głębokość i pozostałe parametry, a także rośliny, które zamierzamy posadzić dookoła. Pierwszym etapem prac jest oznaczenie granic oczka na gruncie i wykonanie wykopu. Głębokość powinna być nieco większa niż planowana, aby dno oczka można było jeszcze wypoziomować. Dno powinno być także zabezpieczone żwirem (aby woda nie przenikała z oczka do gruntu) oraz warstwą ubitego piasku, na którym rozpościeramy folię. W tak przygotowanej niecce umieszczamy pompę filtrującą – system oczyszczania jest niezbędny, ponieważ mamy do czynienia z wodą stojącą. Po zamontowaniu pompy możemy przykryć folię ozdobnymi kamieniami i ziemią, aby uzyskać estetyczny wygląd oczka. Końcowym etapem budowy oczka jest umocnienie brzegów przy pomocy kamieni z zaprawą cementową. Następnie możemy już sadzić rośliny.  

W wodzie i na brzegu

Roślinność dookoła oczka wodnego powinna komponować się z wystrojem całego ogrodu. Warto jednak zwrócić uwagę również na to, aby były to gatunki, które cenią sobie wilgotne grunty, np. dereń, liliowiec czy kosaciec syberyjski. Planując roślinność wewnątrz oczka, najlepiej podzielić je na kilka stref głębokości: strefę wody głębokiej, średnio głębokiej, płytkiej oraz strefę błotną. W strefie błotnej czy bagiennej można posadzić kaczeńce, jaskry lub tatarak. Do strefy płytkiej możemy wybrać np. pałkę wodną, natomiast do strefy głębokiej grążel żółty, moczarkę kanadyjską lub grzybień biały, czyli słynne lilie. Dodatkowo możemy ozdobić oczko roślinnością pływającą po tafli wody, np. rzęsą czy hiacyntem wodnym. W oczku wodnym można hodować również ryby ozdobne. Decydując się na taki zakup, warto upewnić się, jak bardzo zaawansowanej pielęgnacji wymaga dany gatunek. Najbardziej wymagające są gatunki egzotyczne, np. japońskie ryby koi czy karasie chińskie, znane popularnie jako złote rybki. W polskim klimacie najlepiej poradzą sobie (i najmniej wymagają) takie ryby, jak różanka czy słonecznica.

Gdy nadejdzie mróz i śnieg

Oczko wodne efektownie dopełnia i  urozmaica ogród wiosną i latem, gdy wszystko zieleni się i kwitnie. Ale co stanie się z nim zimą? Jak czytamy na https://www.obi.pl/porady/garden-and-leisure/water-in-the-garden/pond-care/zabezpieczenie-oczka-wodnego-przed-zamarzaniem/, w oczku wodnym możemy pozostawić ryby nawet zimą – trzeba tylko zadbać o to, by tafla wody nie zamarzła. Aby uchronić oczko przed zamarznięciem zimą, wystarczy zostawić w nim wystający kawałek drewna lub gumową piłeczkę na powierzchni wody lub bardziej specjalistyczne pływaki podłączone do agregatu grzewczego.

[Głosów:9    Średnia:3.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ