Obudowy i szafki do rozdzielnic – najważniejsze sprawy przed zakupem

0
1032

Rozdzielnice to kluczowe elementy wielu instalacji elektrycznych. Pełnią funkcję sterowni danego układu, pozwalają łączyć oraz rozłączać w razie potrzeby wybrane obwody, a także sterować ich pracą. Dają duże możliwości zarówno w zakresie nadzoru, jak i regulowania pracy wielu urządzeń podpiętych do układu, a także pełnią funkcje zabezpieczające. Każda rozdzielnica powinna być odseparowana od otoczenia za pomocą odpowiednio dobranej obudowy. Poniżej rozwiniemy ten temat, podpowiadając jak znaleźć obudowę lub szafkę na rozdzielnicę pasujące do twoich potrzeb, na jakie parametry zwrócić uwagę przeglądając sklepowe oferty oraz gdzie szukać produktów wysokiej klasy, wytrzymałych i maksymalnie bezpiecznych.  

Jak wybrać obudowę do konkretnej rozdzielnicy

Pierwszą istotną sprawą, którą należy określić przed dokonaniem zakupu, jest określenie gdzie znajduje się rozdzielnica, którą pragniesz osłonić i jakich standardów ochrony będzie ona wymagać. Odmiennie bowiem prezentują się potrzeby rozdzielnic mieszkaniowych, odmiennie tych w budynkach przemysłowych. Oczywiście, występują też rozdzielnice stawiane na świeżym powietrzu, bądź na krótki czas – na przykład trwania budowy na określonym terenie.

Różne kategorie czynników szkodliwych mogą oddziaływać na rozdzielnice. Najmniej zagrożone są pod tym względem rozdzielnice mieszkaniowe, które narażone są przede wszystkim na samo starzenie się materiału. W rozdzielnicach przemysłowych może dojść do tego pył, brud, osad oraz wilgoć. Ponadto, niektóre urządzenia przemysłowe mogą wywoływać intensywne wibracje, również przekładające się na warunki funkcjonowania rozdzielnic. W takim wypadku najlepiej wybrać obudowy wykonane z wytrzymałych stopów metalu lub tworzyw sztucznych, odpornych na korozję oraz oddziaływania mechaniczne.

W konstrukcji obudowy ważne są także drzwiczki, których szczelność powinna odpowiadać panującym warunkom. Powinny uniemożliwiać przedostawanie się do środka kurzu, pyłków i innych zabrudzeń sypkich unoszących się w powietrzu. Urządzenia o wysokim poziomie szczelności znajdziesz pod linkiem https://jeanmueller.pl/.

Oczywiście, ważne jest też zabezpieczenie przed dostępem osób nieuprawnionych. Przeciwdziałają temu obudowy i szafki wyposażone w specjalne kłódki lub zamek otwierany kluczem.

Rozmiary i inne ważne parametry szafek na rozdzielnice

Różne typy rozdzielnic wymagają zastosowania różnego typu obudowy. Kluczowe parametry to oczywiście wysokość, głębokość oraz szerokość. Im więcej modułów będzie składać się na daną rozdzielnie, tym większej obudowy lub szafki będziesz potrzebować. Znajdziesz zarówno szafki dedykowane dla zaledwie dwóch modułów, jak i kilkudziesięciu. Warto jednak wybierać produkty przynajmniej odrobinę większe – pozostawiające możliwość dodania kolejnych modułów w przyszłości.

Sposób montażu to ważna sprawa praktyczna. Rozdzielnice montowane są albo na ścianie (rozdzielnice natynkowe) albo poniżej jej poziomu (rozdzielnice podtynkowe). W obu przypadkach korzysta się z szafek montowanych w ten sam sposób – czyli przykręcanych do powierzchni ściany. Oczywiście, znajdziesz też produkty stojące, wyposażone w odpowiedni, stabilizujący cokół.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ