Wady i zalety ogrzewania podłogowego

Tak zwaną „podłogówkę” można spotkać w coraz większej ilości polskich domów i mieszkań, zwłaszcza tych nowo powstających. Wiele osób będących w trakcie budowy domu lub ją planujących zastanawia się, na jaką metodę ogrzewania się zdecydować i rozważa właśnie ogrzewanie podłogowe. Jakie są jego wady, a jakie zalety? O czym należy pamiętać, jeśli zdecydujemy się na zainstalowanie ogrzewania podłogowego?

Jakie zalety ma ogrzewanie podłogowe?

Ogrzewanie podłogowe działa na zasadzie radiacji, podobnie jak przykładowo grzejniki olejowe, a nie konwekcji, jak między innymi grzejniki kanałowe, nazywane często alternatywą dla „podłogówki”. Dzielimy ogrzewanie podłogowe na ogrzewanie elektryczne lub wodne. Jak sama nazwa wskazuje, rury odpowiedzialne za podniesienie temperatury znajdują się w podłodze i są całkowicie niewidoczne dla naszego oka.

Oznacza to, że ogrzewanie podłogowe świetnie sprawdzi się zwłaszcza na małych przestrzeniach, gdzie tradycyjny grzejnik po prostu by zawadzał. Nie oznacza to oczywiście, że nie można go zastosować również we większych pomieszczeniach. Przeciwnie – takie rozwiązanie spodoba się zwłaszcza zwolennikom minimalizmu, faworyzującym otwarte przestrzenie i redukcję ilości mebli, ozdób i innych nie zawsze potrzebnych elementów.

Ten typ ogrzewania jest stosunkowo wydajny energetycznie, a przy tym nie wymaga żadnej konserwacji (mycia, czyszczenia, odpowietrzania). Świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, w których podłoga często jest mokra czy brudna (na przykład w łazience, kuchni), jednak oczywiście można zainstalować go w całym domu.

Co ciekawe, istnieje możliwość wykorzystania ogrzewania podłogowego także jako sposób na ochłodzenie w gorące letnie dni, tak więc można powiedzieć, że jest to instalacja wielofunkcyjna, która może również poniekąd zastępować klimatyzację.

Dużą zaletą ogrzewania podłogowego, o której słyszy się bardzo często, jest charakterystyczne uczucie ciepłych stóp. Co ciekawe, sama podłoga powinna być neutralna w dotyku. Można spotkać się z opinią, że takie ogrzewanie jest co prawda przyjemne, ale powoduje puchnięcie stóp, natomiast w dużej mierze jest to nieprawda – chyba, że ogrzewanie będzie generować zbyt wysoką temperaturę, co nie powinno się zdarzyć, jeśli zostało prawidłowo zamontowane i skonfigurowane.

Tylko wysokiej jakości rura wielowarstwowa pex będzie gwarancją sprawnego, długiego i bezproblemowego działania systemu grzewczego. Możemy ją znaleźć między innymi na stronach internetowych cenionych producentów, na przykład tutaj: https://synco.pl/oferta/rury-do-instalacji-wewnetrznych/. Decydując się na wysokiej klasy produkty, możemy mieć pewność, że będą one wytrzymałe, odporne na korozję i zabezpieczone przed przenikaniem do ich wnętrza szkodliwego tlenu.

Wady ogrzewania podłogowego

Ogrzewanie podłogowe, jak zresztą wszystkie metody ogrzewania, ma też pewne wady. Nie są one jednak tak bardzo znaczące, aby większość osób do niej zniechęcić. Przede wszystkim warto wspomnieć, że wybranie ogrzewania podłogowego wymusza wykończenie podłogi materiałem dobrze przewodzącym ciepło (na przykład kamieniem).

Nie jest to problemem, jeśli już mieliśmy taki zamysł, ale w niektórych przypadkach może to być ograniczające. Jeśli wymarzyliśmy sobie drewnianą podłogę, nie jest to niemożliwe w tandemie z ogrzewaniem podłogowym, ale musi ona być do niego specjalnie przystosowana. Ponadto, ogrzewanie podłogowe może wywoływać niefortunny efekt „pocenia się” szyb.

Nie jest to również najtańsza forma ogrzewania (jeśli chodzi o sam koszt instalacji, ponieważ, jak już wiemy, wbrew pozorom już w trakcie użytkowania jest ona stosunkowo wydajna energetycznie). Obecnie jednak stosuje się ją coraz częściej, zwłaszcza w nowych budynkach.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ