Naziemna telewizja cyfrowa w Twoim domu

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez oglądania telewizji. Warto wiedzieć, że dzięki cyfryzacji na terenie Polski, mamy dostęp do darmowego zestawu kilkudziesięciu kanałów telewizyjnych. Sprawdźmy, co należy zrobić i w jaki sprzęt się zaopatrzyć, aby odbierać w swoim domu naziemną telewizję cyfrową.

Cyfryzacja w Polsce

Naziemna telewizja cyfrowa w Polsce to system nadawania cyfrowego sygnału telewizyjnego, zgodnego z międzynarodowym standardem DVB-T. Pierwsze regularnie działające nadajniki uruchomiono 30 września 2010 roku. Obecnie w Polsce funkcjonują trzy multipleksy lokalne: MUX-L1, MUX-L2 i MUX-L3, emitujące po cztery darmowe programy telewizji naziemnej. Dzięki temu rozwiązaniu, mamy bezpłatny dostęp do zestawu programów telewizyjnych. Musimy tylko posiadać odpowiedni sprzęt, aby taką telewizję odbierać.

Sprzęt potrzebny do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej

Tradycyjne analogowe odbiorniki telewizyjne nie są zdolne do odbioru emisji cyfrowych. Wysoka jakość cyfrowego obrazu i dźwięku wymaga posiadania odbiornika telewizyjnego z wbudowanym tunerem MPEG-4. Innym rozwiązaniem jest zakup dekodera (Set-Top-Box) i podłączenie go do analogowego telewizora.

Zmiana odbiornika telewizyjnego

Jeśli posiadamy odbiornik analogowy, warto przemyśleć kwestię zakupu nowego telewizora z wbudowanym tunerem MPEG-4.

Dekoder to dobre rozwiązanie

Jeśli nie chcemy zmieniać naszego telewizora, zawsze możemy dokupić do niego zewnętrzny dekoder DVB-T podłączany poprzez złączę EURO lub HDMI. Jest to oczywiście rozwiązanie o wiele tańsze niż zmiana odbiornika.

Antena do odbioru telewizji naziemnej

Do odbioru sygnału cyfrowego potrzebna jest również antena. Pamiętajmy, że sprzęt najlepiej zakupić u rzetelnego sprzedawcy. Duży wybór anten znajdziemy na stronie satsklep.pl.

Antena musi być prawidłowo ustawiona, aby telewizja działała poprawnie. Musimy zwrócić uwagę na parametry odbioru w naszej okolicy oraz sprawdzić kierunek odbioru, czyli miejsce najbliższego nadajnika, żeby we właściwą stronę skierować antenę. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie częstotliwość, na której nadawane są multipleksy. Po wykonaniu tych czynności można przeprowadzić wyszukanie kanałów.

Wybierając sprzęt, musimy pamiętać, że anteny zewnętrzne zapewniają lepszy odbiór niż anteny wewnętrzne. Jeśli jednak mieszkamy w miejscu, gdzie dochodzi sygnał o dużej mocy, możemy spokojnie pozostać przy wygodnej w użyciu antenie wewnętrzną. Kiedy jednak nasz dom znajduje się daleko od nadajnika, zalecane jest zastosowanie anteny kierunkowej. Przy trudnych warunkach odbioru, warto również zainstalować wzmacniacze antenowe, które można zakupić na stronie satsklep.pl.

Zalety telewizji naziemnej:

  • darmowy dostęp do podstawowego zestawu kanałów,
  • koszty sprzętu do odbioru telewizji naziemnej nie są bardzo duże,
  • oferta kanałowa cały czas się powiększa.

Wady telewizji naziemnej:

  • słaby sygnał cyfrowy w niektórych miejscach
  • ograniczona oferta kanałów

Podstawą prawidłowego odbioru naziemnej telewizji cyfrowej jest dobry sprzęt. Sprawdź ofertę satsklep.pl.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ