Naprawa armatury

Są pewne usterki czy awarie, których naprawa dla przeciętnego człowieka wydaje się niemożliwa. Jednak czasami może się okazać, że sytuacja czyni specjalistę i koniecznie trzeba spróbować własnoręcznych napraw, gdyż zwyczajnie nie ma się innego wyboru. Tak zdarza się w przypadku usterek armatury. W dzisiejszym poradniku przedstawimy Wam naprawy, z którymi możecie się zmierzyć. Dzięki zaradności być może nawet uda się Wam dokonać specjalistycznych napraw.

Rysy na armaturze łazienkowej i ceramice

Bądźmy szczerzy, każdemu z nas zależy, by armatura czy ceramika prezentowały się dobrze i niemal lśniły. Jednak czasami, mimo najszczerszych chęci i regularnej pielęgnacji, nie da się tego stanu utrzymać. Na szczęście można zastosować pewne triki, dzięki którym przynajmniej małe rysy nie będą widoczne. Warto np. spróbować polerowania na błysk. Alternatywą może być usunięcie ich przy użyciu specjalnych preparatów do polerowania metali i chromu. Dzięki temu pozbędziemy się nie tylko drobnych rysek, ale dodatkowo smug i zabezpieczymy materiał przed korodowaniem. Pamiętajcie, że takie pasty mogą podrażniać skórę, dlatego należy je nakładać w rękawiczkach ochronnych i oczywiście uważać, aby nie dostały się do oczu. Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeżeli rysy są głębokie i bardzo widoczne. Wtedy też jedynym rozwiązaniem jest chromowanie, a więc usunięcie starej powłoki, wyrównanie powierzchni i nałożenie warstwy chromu dekoracyjnego, przy czym są to już bardzo specjalistyczne prace, które wykonuje się w zakładach galwanizacyjnych.

Czy można malować armaturę?

Jeżeli bardzo denerwują nas rysy na armaturze bądź też uszkodzenia, a nie chcemy kupować nowej, to słuszne wydaje się pomalowanie np. baterii na wybrany kolor. Tutaj należy zastosować farbę renowacyjną i trzeba liczyć się z tym, że prace są dosyć skomplikowane i wieloetapowe. Na samym początku trzeba bardzo dokładnie wyszlifować powierzchnię. Do tego celu możemy użyć papieru ściernego. Następnie po usunięciu pyłu, należy nałożyć warstwę farby. Wtedy też trzeba poczekać aż armatura wyschnie i dopiero po ok. 24-48 godzinach ponownie można jej używać, pamiętając jednak, że farba może się ścierać przy bardziej intensywnym eksploatowaniu czy czyszczeniu silniejszymi środkami chemicznymi.

Naprawa baterii i węża prysznicowego

Baterie łazienkowe i węże prysznicowe ulegają częstym awariom. Mogą być one spowodowane uszkodzeniami typowo technicznymi, ale i zużyciem. Jeżeli chcemy uniknąć mocnych i poważnych uszkodzeń, to niewątpliwie należy regularnie dokonywać przeglądu armatury. Jeśli zauważymy przeciekanie wody, czy brak płynności uchwytu, to czas najwyższy na dokonanie drobnych napraw. Gdy zauważymy, że jakieś części armatury czy baterii, np. drążek nie trzymają się, lecz są ruchome, to naprawa wydaje się banalnie prosta. Wystarczy tylko użyć najmocniejszego kleju epoksydowego. Oczywiście może się okazać, że głowica musi być wymieniona na nową. Wtedy też nie pozostaje nam nic innego, jak wybrać się na zakupy, aby wymienić konkretną część.

Wymiana uszczelki – pozornie łatwa praca może być trudna

Wymiana uszczelki

Przeciekająca woda może spowodować nie tylko zalanie mieszkania Waszego czy sąsiadów, ale również zwiększenie rachunków za wodę. Dlatego jeżeli zauważycie awarię, jak najszybciej wymieńcie uszczelki. Na samym początku konieczne jest odcięcie dopływu wody, następnie zdjęcie dźwigni oraz osłonki z głowicy. Czasami wystarczy tylko dokręcić nakrętkę, jednak może się okazać, że jest ona pęknięta. Wtedy najlepiej ją wymienić. Ale jeżeli akurat nie macie zapasowej uszczelki, to przy niewielkiej awarii możecie zastosować specjalny klej epoksydowy – Ataszek oferuje profesjonalne kleje, wśród których na pewno znajdziecie coś odpowiedniego. Nieco trudniej może wyglądać sytuacja naprawy z mieszaczem, gdy również tam uszczelka będzie poluzowana. Jednak możecie poradzić sobie i z tą naprawą samodzielnie, jeżeli będziecie pamiętać, aby najpierw bardzo dokładnie rozmontować baterię, gdyż przeważnie przyczyna tkwi właśnie w pękniętej uszczelce. Pamiętajcie, aby przed montażem nasmarować je specjalnym klejem do armatury łazienkowej.

Jeżeli chce się zaoszczędzić, to czasami warto dokonać napraw samodzielnie, ale pod warunkiem, że macie choć minimalne pojęcie o pracy. Oczywiście bardzo przydatny może być nasz poradnik, dlatego zachęcamy do skorzystania z naszych rad.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ