Na co zwrócić uwagę, wybierając drzwi rozsuwane?

Planujesz kupić drzwi rozsuwane do pokoju, ale nie wiesz, które wybrać? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, które pomogą ci w podjęciu decyzji. Sprawdź, na co zwrócić uwagę i wybierz drzwi rozsuwane najlepiej odpowiadające twoim potrzebom.

  1. Jaki system drzwi rozsuwanych wybrać?
  2. Gdzie sprawdzą się drzwi rozsuwane?
  3. Czy montaż drzwi rozsuwanych jest skomplikowany?

Jaki system drzwi rozsuwanych wybrać?

Istnieje kilka typów drzwi rozsuwanych. Wyróżnia się drzwi rozsuwane naścienne widoczne oraz niewidoczne, a także drzwi rozsuwane w ścianie. Jaki system drzwi rozsuwanych będzie najlepszy do twojego domu?

Pierwszy typ charakteryzuje się, jak sama nazwa wskazuje, montażem na ścianie, wzdłuż której przesuwają się drzwi. W modelu niewidocznym prowadnica jest ukryta w skrzydle drzwiowym, dzięki czemu nie są one widoczne dla osób postronnych. W przypadku wersji widocznej jest odwrotnie (prowadnica jest „na wierzchu”). Ponadto wśród modeli widocznych można wyróżnić wersje ozdobne oraz mniej atrakcyjne wizualnie, które potrzebują maskownicy.

Systemy drzwi rozsuwanych z maskownicą są zwykle wykorzystywane do lekkich konstrukcji. System jest schowany pod listwą maskującą (zazwyczaj ze sklejki lub okleiny), w związku z czym nie można na nim zawiesić ciężkich, masywnych skrzydeł, np. z litego drewna. Z kolei systemy dekoracyjne są najczęściej o wiele cięższe, dlatego też do prawidłowego montażu wykorzystuje się dodatkowe zabezpieczenia, np. podwójne rolki, anty-skok itp. System ten jest widoczny po zamontowaniu, ale stanowi ważny element aranżacji wnętrza, dlatego też jest dostępny w wielu ozdobnych wersjach. Można więc zakupić m.in. rolki industrialne, minimalistyczne, przypominające podkowy itp. Ponadto są one dostępne również w wielu kolorach, dla jeszcze lepszego dopasowania systemu do wnętrza. Wśród drzwi naściennych wyróżnia się wersje pojedyncze, podwójne i naprzemienne.

Z kolei drzwi rozsuwane wewnątrzścienne są ukryte w ścianie w specjalnej, chowającej się kasecie. To świetne rozwiązanie zwłaszcza do klasycznych wnętrz. Można tu wyróżnić modele jedno- i dwuskrzydłowe. Ich zaletą jest niewidoczność – po otwarciu, drzwi rozsuwane całkowicie chowają się w ścianie, przez co w żaden sposób nie wpływają na styl wnętrza. Nie wymagają instalacji progów, co pozwala na zachowanie jednolitego wyglądu podłogi. System ukryty w kasecie zapewnia dużą szczelność, a przez to również lepsze wyciszenie. Umożliwia też pełną swobodę aranżacyjną.

Gdzie sprawdzą się drzwi rozsuwane?

Ze względu na swe liczne zalety, drzwi rozsuwane sprawdzą się znakomicie w różnych wnętrzach, szczególnie niewielkich pomieszczeniach, bowiem pozwalają na zachowanie jak największej ilości miejsca. Znajdą też zastosowanie we wnętrzach przestronnych, w których trudno jest w ciekawy sposób zaaranżować pomieszczenia.

Ten rodzaj drzwi jest szczególnie często wykorzystywany w szafach i garderobach. Drzwi rozsuwane do szafy pozwalają na maksymalne zaoszczędzenie cennej przestrzeni. Ponadto w prosty sposób można na nich zamontować nawet bardzo duże lustra, mając pewność, że nie ulegną one zniszczeniu podczas gwałtownego otwierania szafy.

Dobrym pomysłem są też drzwi rozsuwane do kuchni, szczególnie gdy celem jest oddzielenie tego pomieszczenia od jadalni lub salonu. Ciekawie prezentuje się też zamontowanie owych drzwi w samej kuchni i wydzielenie niewielkiego schowka lub spiżarni.

Polecane są również drzwi rozsuwane do sypialni. Można je wykorzystać jako oddzielenie garderoby lub ewentualnie niewielkiego pomieszczenia do pracy (gabinetu). Dodatkowe zawieszenie na nich dużego lustra optycznie powiększy przestrzeń.

Mimo że w ciągu ostatnich lat popularność zdobywa trend salonu jako przestrzeni otwartej, to zdarzają się sytuacje, gdy nawet w salonie drzwi po prostu są bardzo przydatne. W takich sytuacjach drzwi rozsuwane do salonu są idealnym rozwiązaniem. Ponadto są one bardzo ciekawym, oryginalnym sposobem na aranżację.

Czy montaż drzwi rozsuwanych jest skomplikowany?

Wiesz już, że drzwi rozsuwane są dobrą opcją, ale jak zamontować drzwi rozsuwane? Montaż drzwi rozsuwanych nie jest bardzo trudny. Niezbędne są podstawowe narzędzia (poziomica, wiertarko-wkrętarka, piłka do metalu) oraz produkty: prowadnica, wózki, ograniczniki wychylenia i otwarcia.

Jak zamontować drzwi rozsuwane na ścianie? Najpierw należy przygotować otwór drzwiowy. W tym celu trzeba wykonać dokładne pomiary i na ich podstawie w odpowiednich miejscach zainstalować prowadnice, przykręcając je dokładnie do ściany. Należy przy tym zadbać o usunięcie wszelkich nierówności i zanieczyszczeń. Ściana, na której będzie dokonany montaż, powinna być równa i prosta. Dobrze jest też pamiętać, że prowadnica powinna być 2 razy dłuższa od szerokości pojedynczego skrzydła.

Po montażu prowadnic, należy przejść do zainstalowania skrzydeł. Najpierw na górnej prowadnicy należy przytwierdzić wózki, potem wsunąć je w szynę, a następnie zamontować skrzydło. Na podłodze trzeba zamocować ograniczniki wychylenia oraz otwarcia, a później nałożyć na prowadnicę maskownicę.

A jak zamontować drzwi rozsuwane chowane w ścianę? Instalacja wygląda podobnie, z tym że szczelinę na drzwi należy obudować dostawioną do muru ścianką osłonową, zwykle wykonywaną z płyt G-K.

Podsumowując, drzwi rozsuwane to bardzo polecane i ciekawe rozwiązanie do dowolnego wnętrza. Szeroki wybór drzwi rozsuwanych do zabudowy znajdziesz w ofercie sklepu Castorama – https://www.castorama.pl/produkty/urzadzanie/przechowywanie/drzwiczki.html.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ