Klimatyzacja domowa – co robić, aby cieszyć się wyłącznie z jej zalet?

0
1789

Pamiętaj, że okresowe poddawanie klimatyzatora serwisowi korzystnie wpłynie na jego żywotność i sprawi, że będzie działał bez zarzutu przez dłuższy czas. Samodzielnie również możemy w tym celu wiele zrobić – wycieranie zwykłą suchą ściereczką części zewnętrznych urządzenia pozwoli na pozbycie się z niego kurzu, a tym samym poprawi stan powietrza w naszych domach.

Jak czyścić klimatyzację domowymi sposobami?

Pomijając kwestię związaną z profesjonalnym czyszczeniem klimatyzacji, sami możemy zrobić dużo, aby zachować urządzenie w nienagannym stanie. Wystarczy, że raz na jakiś czas przetrzesz je suchą ściereczką, aby usunąć gromadzący się na nim kurz. Filtry można wyczyścić przy pomocy zwykłego odkurzacza.

Zapoznaj się również z zaleceniami producenta konkretnego urządzenia, co do czyszczenia i wymiany filtrów. Bez obaw – możesz całą czynność wykonać samodzielnie. Wystarczy zazwyczaj podnieść panel czołowy, aby go zauważyć. Dla większej wygody możesz skorzystać z opcji samooczyszczenia klimatyzatora, jednak pamiętaj, że pomimo tego wariantu nie możesz bagatelizować konieczności oddawania regularnie urządzenia do serwisu.

Nie narażaj się na podmuch zimnego powietrza

Zbyt duża różnica temperatur między tymi panującymi w pomieszczeniach domowych a otoczeniem to pierwszy krok do przeziębienia. Nawet jeśli jesteś zwolennikiem chłodnego powietrza, nie narażaj się na jego zbyt intensywne działanie – ważne jest właściwe ukierunkowanie podmuchu powietrza. Kolejnym aspektem jest to,  że różnica temperatur między pomieszczeniami, w których przebywamy, a otoczeniem nie powinna być wyższa niż około 7 stopni Celsjusza.

Profesjonalne czyszczenie klimatyzatora

Zalecane jest, aby profesjonalne przeprowadzenie serwisu klimatyzacji domowej wykonać przynajmniej raz w roku. Pożądanym nawykiem jest jednak oddanie jej do przeglądu przed szczytowym sezonem (na wiosnę), a także wtedy, gdy zaczynamy używać jej już coraz mniej. Jeśli ciepłe dni skończą się więc na przykład w październiku i przestaniesz jej używać, profilaktycznie sprawdź jej stan. Fachowcy sprawdzą wówczas najważniejsze elementy urządzenia, wśród których wymienić można na przykład parownik, filtry i sterowniki.

Na koniec warto dodać, że istnieją również inne metody, które w prosty i ekologiczny sposób pozwalają na pozbycie się drobnoustrojów z klimatyzatorów, a tym samym korzystnie wpływają na stan powietrza w urządzeniach. Coraz więcej osób zainteresowanych jest zastosowaniem ozonu w tym celu. Profesjonalne firmy zajmujące się ozonowaniem w szybki i niepowodujący żadnych nieprzyjemnych konsekwencji dla mieszkańców i wyposażenia domów sposób mogą przeprowadzić cały proces dezynfekcji. Warto dodać, że metoda ta jest ekologiczna i może być wykonywana w domach, w których mieszkają alergicy i małe dzieci.

Z pewnością warto podjąć się wszelkich działań, mających na celu zminimalizowanie ryzyka wystąpienia potencjalnych przykrych konsekwencji dla naszego zdrowia, którego źródłem jest zanieczyszczone powietrze.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ