licznik energii elektrycznej 1 fazowy

Osoby instalujące panele fotowoltaiczne w celu poprawy komfortu odczytu danych związanych z produkcją energii elektrycznej i poziomem jej wykorzystania na własne potrzeby często decydują się na montaż dodatkowego licznika energii. Drugi licznik energii elektrycznej 1 fazowy może sprawdzić się również w domu z dwoma wydzielonymi mieszkaniami. Odczyty są pobierane z licznika głównego, ale dodatkowy licznik umożliwia prowadzenie prywatnych rozliczeń pomiędzy współmieszkańcami.

Dwa liczniki w jednym domu

Zastosowanie dodatkowego, jednofazowego licznika energii elektrycznej to dobry sposób na precyzyjne rozliczanie rachunków za energię na dwie rodziny mieszkające w jednym domu. Takie rozwiązanie sprawdzi się wówczas, gdy dom będzie podzielony na funkcjonalne części. Na przykład, gdy parter domu będzie zajmowała jedna rodzina, a piętro druga. Wówczas nie ma potrzeby instalowania dwóch głównych liczników na prąd, co zwykle wiąże się z koniecznością załatwienia wielu formalności i uzyskania zgody ze strony elektrowni. Dodatkowy licznik energii elektrycznej 1 fazowy, który znajduje się poniżej licznika głównego, można zainstalować samodzielnie, na własne potrzeby. Montaż takiego licznika nie wymaga dodatkowych zgód. Zastosowanie dodatkowego licznika może sprawdzić również wtedy, gdy z jednej instalacji elektrycznej korzysta zarówno dom, jak i znajdujący się tuż przy nim niewielki warsztat czy garaż.

Kontrola zużycia energii w poszczególnych pomieszczeniach

Montaż dodatkowego licznika ma sens zawsze wtedy, gdy zależy nam na zachowaniu pełnej kontroli nad ilością zużywanej energii w każdym pomieszczeniu mieszkalnym lub użytkowym podłączonym do jednej sieci, do jednego licznika głównego. Warto pamiętać, że 1-fazowe liczniki energii elektrycznej są tanie, a dzięki niewielkim rozmiarom bardzo dyskretne i z powodzeniem mogą zastąpić mniej precyzyjne liczniki wtykowe, instalowane w gniazdku elektrycznym, do którego podłączamy urządzenia elektryczne. Niezależny licznik energii elektrycznej 1 fazowy można zainstalować osobno dla każdego domowego pomieszczenia, dla wyodrębnionych pomieszczeń biurowych, a także dla przynależnych do nieruchomości pomieszczeń gospodarczych, na przykład do garażu, piwnicy, pralni czy komórki.

W dodatkowe, jednofazowe liczniki elektryczne warto inwestować wówczas, gdy chce się zachować wysoki poziom kontroli nad zużyciem energii w poszczególnych pomieszczeniach podłączonych do jednej instalacji elektrycznej, na przykład w celu dokonywania prywatnych rozliczeń pomiędzy współmieszkańcami jednego domu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ