Jakie są koszty budowy domu pasywnego?

Planując budowę domu, należy podjąć wiele decyzji związanych z wyborem materiałów, projektem architektonicznym oraz poziomem jego energooszczędności. Na samym początku trzeba zdecydować czy zastosować tradycyjne metody ogrzewania, czy np. gruntowe pompy ciepła? Coraz częstszym trendem jest budowa domów pasywnych, których głównym zadaniem jest minimalizowanie strat ciepła. Jest to jednak stosunkowo nowa metoda, która niesie za sobą sporo kosztów na samym początku budowy. Czy warto w nie inwestować?

Dom pasywny a dom energooszczędny.

Dom energooszczędny tak samo, jak pasywny ma za zadanie ograniczać zużycie energii, koniecznej do ogrzania i oświetlenia domu. Jednak w przypadku rozróżnienia tych dwóch domów ważne są liczby. W domach pasywnych zużycie energii potrzebnej do ogrzania, nie może przekroczyć 15 kWh na metr kwadratowy. Natomiast domy energooszczędne zużywają 40 kWh na metr kwadratowy. To nie są jedyne różnice charakteryzujące oba domy.

Do pozostałych należą, m .in. :

  • bryła budynku,
  • budowa dachu,
  • izolacja termiczna,
  • poziom wykorzystania energii słonecznej,
  • współczynnik przenikania ciepła przez okna

To tylko jedne z najważniejszych punktów, które są pomocne w rozróżnieniu czy dom jest pasywny czy energooszczędny.

Gruntowe pompy ciepła czy kolektory słoneczne?

Poza wyborem projektu architektonicznego i zakupem izolacji termicznej oraz okien, ważnym wyborem jest również sposób ogrzewania domu oraz wody. Coraz częściej stosowane gruntowe pompy ciepła wydają się być idealnym rozwiązaniem dla tego typu domów. Pompy pobierają energię z ziemi i transportują ją do zbiornika, w którym pod wpływem sprężania uwalniana jest para wodna. Para wodna jest transportowana dalej aby ogrzać dom i wodę użytkową. Zastosowanie gruntowej pompy ciepła jest rozwiązaniem energooszczędnym i ekologicznym. Dodatkowo istotnym czynnikiem jest skuteczność pobierania energii nawet w niskich temperaturach. Jest to szczególnie ważne w klimacie Polski, gdzie w zimie temperatura powietrza spada poniżej zera.

A czy wybór kolektorów słonecznych będzie optymalnym rozwiązaniem? Kolektory słoneczne świetnie sprawdzą się wiosną i latem do ocieplania wody użytkowej. Niestety podczas sezonu zimowego, kiedy nasłonecznienie jest niewielkie, kolektory słoneczne nie poradzą sobie z ogrzewaniem budynku nawet zaprojektowanego według restrykcyjnych zasad budownictwa pasywnego. Dlatego wybór gruntowej pompy ciepła wydaje się być najefektywniejszym rozwiązaniem.
Decydując się na budowę domu pasywnego, można mieć pewność, że koszty związane z eksploatacją takiego budynku będą bardzo niskie. Niestety istnieje też druga strona medalu. Wykorzystywana technologia podczas budowy domów pasywnych oraz wysoka jakość materiałów budowlanych znacznie podnoszą koszty związane z budową. I może się okazać, że nawet w dłuższej perspektywie czasu, taka inwestycje będzie mało opłacalna.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ