Jakie prace o charakterze remontowym warto wykonać w porze wiosennej

Okres wiosenny to idealna pora do wykonywania różnego rodzaju prac budowlanych, jak również remontowych. Nic w tym dziwnego, ponieważ wyższe temperatury i mniejsza wilgotność powietrza to czynniki, które sprzyjają działaniom tego typu. Ponadto wiosną dni są coraz dłuższe, więc można efektywnie rozplanować czas pracy. Oczywiście, niektóre roboty można wykonywać również zimą, ale wiosną mamy zwykle więcej energii i zapału. Poniżej zostały przedstawione przykłady remontów wiosennych.

Prace z zakresu ocieplania elewacji

Takie działania wykonywane w ramach renowacji starszych oraz wykańczania nowych budynków wykonuje się w temperaturach od 5 do 25 stopni Celsjusza, więc wiosna jest do tego idealną porą. W takich warunkach chemia budowlana oraz materiały termoizolacyjne osiągają swoje optymalne parametry podczas nanoszenia. Trzeba pamiętać o tym, że w porze wiosennej ważna jest nie tylko temperatura powietrza, ale również powierzchni, która będzie ocieplana (również mieści się ona w granicach 5-25 stopni Celsjusza). Ponadto istotną kwestią jest stała wilgotność powietrza mieszcząca się w zakresie 50-60%.

Tynkowanie elewacji – podstawowe informacje

Często w parze z ocieplaniem, wykonywane są prace z zakresu tynkowania, czyli wykańczania ocieplanych powierzchni. Wszelkiego rodzaju masa szpachlowa, kleje czy też tynki i inne materiały nie osiągną optymalnych parametrów utwardzania i przyczepności w niskich temperaturach i przy wysokiej wilgotności powietrza. Dlatego minimalna temperatura nanoszenia tynku to 5 stopni Celsjusza, ale optymalna mieści się w granicach 15-20 stopni. Dodatkowo tynkować nie należy w deszczu, ponieważ ma on niekorzystny wpływ na materiał tynkujący oraz na bezpieczeństwo wykonywania prac.

Istnieją różne materiały wykorzystywane do tynkowania. Wielu fachowców poleca tynki silikonowe, które charakteryzują się zdolnością do samooczyszczania. Warto je stosować na elewacjach, które są najbardziej narażone na zanieczyszczenia.

Malowanie elewacji – ostatni etap wykończenia

Dość prostym zadaniem wydaje się malowanie elewacji, pod warunkiem, że jej stan jest dobry. Czasami konieczne są materiały, takie jak klej gipsowy, różnego rodzaju masy wypełniające, itp. Dopiero po dokonaniu napraw i uzupełnieniu ubytków można przejść do właściwego malowania. Wiosną panują idealne warunki do takich zadań. Trzeba pamiętać o dobraniu farby do rodzaju tynku w następujący sposób:

  • farby akrylowe – do tynków akrylowych,
  • farby silikonowe – do tynków silikonowych,
  • farby silikatowe – do tynków mineralnych, cementowych lub cementowo-wapiennych.

Wymiana okien i drzwi

Wymiana stolarki okiennej i drzwi to kolejna czynność wykonywana w porze wiosennej. Przede wszystkim takie prace wiążą się z przedostawaniem dużej ilości powietrza do wnętrza budynku, więc dobrze jeśli jego temperatura jest wysoka. Zimą prowadziłoby to do znacznego wyziębienia budynku, rozwoju wilgoci oraz innych problemów. Poza tym w niskiej temperaturze taśma rozprężna czy też pianka izolacyjna traci swoje właściwości. To z kolei sprawi, że okno po zamontowaniu nie będzie oferowało optymalnej szczelności i nie będzie odpowiednio tłumić hałasów oraz doprowadzi do szybkiego wyziębiania wnętrz i generowania większych kosztów ogrzewania.

Te oraz inne prace wiosenne (np. wymiana i naprawa rynien oraz dachów) wymagają posiadania stosownej wiedzy i umiejętności. Nie bez znaczenia są narzędzia, a także wysokiej jakości materiały i chemia budowlana. Na szczęście takie produkty można łatwo kupić za pośrednictwem Internetu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ