agregaty prądotwórcze stacjonarne

Przy rozwiniętej infrastrukturze energetycznej przerwy w dostawach prądu są co prawda rzadkie, ale wciąż się zdarzają. Takie przerwy mogą być dłuższe po wichurach i innych katastrofach naturalnych. W celu ochrony przed konsekwencjami tego typu zdarzeń obiekty infrastruktury krytycznej zwykle wyposażone są w wydajne agregaty prądotwórcze stacjonarne o dużej mocy. Z takiego sprzętu korzystają także niektóre przedsiębiorstwa i duże gospodarstwa rolne. Co go wyróżnia?

Agregaty mobilne i stacjonarne

Na rynku urządzeń wyposażonych w silniki spalinowe, przeznaczonych do generowania prądu elektrycznego w gniazdach jedno- i trójfazowych znaleźć można dwa rodzaje agregatów prądotwórczych. Są to duże, zwykle zabezpieczone metalową obudową i wyposażone w wydajną chłodnicę agregaty prądotwórcze stacjonarne przystosowane do pracy ciągłej oraz znacznie od nich mniejsze, często wyposażone w kółka, wyróżniające się otwartą konstrukcją generatory mobilne. Stacjonarnych agregatów prądotwórczych używa się zwykle w charakterze źródeł zasilania awaryjnego w miejscach o dużym zapotrzebowaniu na prąd, na przykład w szpitalach, serwerowniach komputerowych, dużych gospodarstwach rolnych, a także w niektórych firmach wydobywczych i produkcyjnych oraz kluczowych instytucjach państwowych. Mniejsze agregaty mobilne spotkać można na placach budów, w małych firmach i domach prywatnych.

Charakterystyka dużych agregatów stacjonarnych

Pomijając kwestię mocy, która w przypadku stacjonarnego generatora prądotwórczego jest zwykle kilkukrotnie wyższa niż w przypadku tradycyjnego agregatu mobilnego, tego typu urządzenia najczęściej zabezpieczone są pełną obudową i wyposażone w profesjonalną chłodnicę, dzięki czemu mogą pracować w trybie ciągłym. Warto pamiętać, że agregaty mobilne zwykle nie mają chłodnic i ich silniki chłodzone są jedynie powietrzem, w związku z czym mogą się przegrzewać i wymagać częstych przerw w pracy. Agregaty prądotwórcze stacjonarne, zwłaszcza ich nowoczesne wersje, są sprzętem zdecydowanie bardziej zaawansowanym technicznie od urządzeń mobilnych. Takie generatory wyposażone są w wiele czujników, dzięki czemu bezpieczeństwo ich działania jest większe. Przykładem są czujniki poziomu, temperatury i ciśnienia oleju, czujniki ciśnienia wody i inne.

Dla podmiotów poszukujących wydajnego źródła zasilania na sytuacje awaryjne ciekawą alternatywą dla największych modeli generatorów mobilnych są większe i mniej zawodne w działaniu stacjonarne agregaty prądotwórcze. W sprzedaży znaleźć można ich wersje o mocy znamionowej już od 20-25 kW. To urządzenia wyciszane, z obudową i o konstrukcji otwartej, przeznaczone do ustawienia pod dachem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ