Jaką kosę spalinową wybrać do ogrodu

Sezon w pełni, więc jeśli jeszcze nie zadbałeś o dobry sprzęt, to idealny czas na to, by ułatwić sobie pracę w ogrodzie. Jakie narzędzia mogą nam w tym pomóc?

Kosa spalinowa gwarancją szybkości

Pielęgnacja trawnika w sezonie letnim to cotygodniowy rytuał. Dlatego istotną rolę odgrywa w niej odpowiedni dobór sprzętu. Jeśli chcemy uzyskać ładny efekt na całej powierzchni trawnika, powinniśmy mieć narzędzia, które umożliwią nam dotarcie w każde miejsce. W tym celu warto postawić na kosę spalinową. Dysponują one większą mocą niż chociażby kosy elektryczne, dzięki czemu poradzą sobie z wysoką trawą i grubymi, trudnymi do usunięcia chwastami. Jej wadą jest jednak ciężar, przez co chętniej wybierana jest przez mężczyzn. W zestawie klient otrzymuje zazwyczaj specjalny pas i szelki, co ułatwia poruszanie się. Decydując się na taki sprzęt, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Pierwszą z nich jest mechanizm tnący. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest głowica z nylonową żyłką. Do bardziej zaniedbanych trawników przyda się głowica z nożami tnącymi, które są trwalsze od żyłki. Najbardziej solidną opcją jest zaś tarcza tnąca, która poradzi sobie z każdym, nawet najbardziej zarośniętym terenem.

Kolejnym ważnym kryterium jest moc silnika. Im jest ona wyższa, tym może dłużej pracować bez przerwy. Mocniejsze kosy lepiej sobie radzą także z zaniedbanym terenem. O szybkości cięcia decyduje również średnica koszenia. Pamiętajmy jednak, że im jest ona większa, tym mniejsze możliwości manewru w trudno dostępnych miejscach posiadamy. Wygodę użytkowania kosy gwarantują natomiast wcześniej wspomniane pasy i szelki, a także regulowana rękojeść. W ten sposób możemy dopasować jej wysokość do naszego wzrostu, co zwiększy nam komfort pracy.

Kosa spalinowa z silnikiem dwusuwowym

Na rynku dostępne są dwa rodzaje silnika. Kosa spalinowa z silnikiem dwusuwowym pracuje na mieszance benzyny i oleju. Budowa takiego układu jest prosta i tania w utrzymaniu. Zaletą silników dwusuwowych jest ich bezawaryjność. Poza tym, w kosach spalinowych generują one wysoką moc, dzięki czemu świetnie sprawdzają się do użytku domowego. Dobrej jakości urządzenia posiadają też wiele dodatkowych funkcji. Jedną z nich jest system antywibracyjny, który redukuje drgania. Wpływa to dobrze na komfort pracy. Poza tym, zastosowanie nowoczesnych metod przedmuchiwania silnika w obrębie cylindra i ścianek skrzyni korbowej umożliwiło lepsze rozpylenie mieszanki paliwa i powietrza. Dzięki temu producenci uzyskali bardziej ekonomiczne spalanie. Alternatywą dla tego typu kos są modele wyposażone w silnik czterosuwowy. Najczęściej zasilane są olejem napędowym. Generują też mniejszą ilość spalin oraz wibracji, dzięki czemu użytkowanie jest o przyjemniejsze. Urządzenia takie są także cichsze i lżejsze. Możemy jednak trafić na wersje czterosuwowe, które pracują na benzynie. Taki model oferuje firma Hitachi. Zaletą tego produktu jest jego waga, która jest mniejsza niż w modelach z silnikiem dwusuwowym. Podsumowując, kosa spalinowa jest ważnym narzędziem w naszym ogrodzie. To rodzaj i wielkość naszego trawnika wpływa na to, jaki model powinniśmy wybrać. Pamiętajmy, że solidne urządzenie posłuży nam dobrych kilka lat.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ