Jak urządzić pokój dla dorastającego dziecka

Dla każdego rodzica jest jasne, że ich dzieci dorastają zdecydowanie szybciej, niżby sobie tego życzyli. Z niemowlaka wymagającego stałej opieki dziecko szybko zmienia się w szukającego przygód przedszkolaka, a kolejne kilka lat wystarcza, by stało się już nastolatkiem pragnącym niezależności i swojego własnego, prywatnego kąta. Nic więc dziwnego, że wraz ze zmianami w życiu dziecka, zmianom ulegać musi również jego pokój. Jak więc urządzić pokój dla dorastającego dziecka?

Krok pierwszy – stwórz uniwersalny projekt wnętrza

Na samym początku warto wyjaśnić co kryje się za stwierdzeniem „uniwersalny projekt” – jest to projekt, który będzie stanowił podstawę umeblowania i świetnie sprawdzi się zarówno w przypadku pokoju malucha, jak i pokoju dla starszego dziecka. W ten sposób unikniemy konieczności regularnego przeprowadzania kosztownych remontów i wymiany mebli. Jak stworzyć taki projekt?

Wybieraj rozwiązania na lata

Przede wszystkim warto postawić na jakość – wybierane przez nas meble powinny nie tylko wyglądać pięknie, ale być też dobrej jakości, tak by nawet przy intensywnym użytkowaniu nie straciły swojego wyjątkowego wyglądu i nie ulegały uszkodzeniom, sprawdzą się tu na przykład meble z kolekcji Inmondo, które tworzone są właśnie z myślą o pokojach dziecięcych. Zainteresować warto się też meblami wielofunkcyjnymi – do tej kategorii zaliczają się na przykład łóżeczka dla niemowląt, które możemy zamienić w wygodne łóżko, kiedy dziecko już trochę podrośnie. Przede wszystkim należy jednak pamiętać o funkcjonalności całego planu umeblowania – jeśli korzystanie z pokoju będzie niepraktyczne i niewygodne, nasze dziecko nie będzie cieszyło się spędzaniem tam czasu. Warto zainwestować więc w wygodne łóżko, biurko i krzesło dopasowane do wzrostu dziecka, a także szafę lub komodę, które ułatwią przechowywanie.

Zrezygnuj z wyrazistych wzorów i kolorów

Urządzając pokoje dziecięce, rodzice często wychodzą z założenia, że powinny one być pełne kolorów – nie ma oczywiście nic złego w tym, że chcemy naszym dzieciom stworzyć przestrzeń pełną radości i zabawy. Warto jednak pamiętać, że taki pokój służy nie tylko jako pokój zabaw, ale pełni też funkcję sypialni, a żywe kolory mogą nie sprzyjać relaksowi i odpoczynkowi. Co więcej, gust i zainteresowania dzieci potrafią zmieniać się bardzo szybko – kiedy więc wybierzemy do pokoju dziecka tapetę z postaciami z jego ulubionej bajki, bardzo możliwe, że już niedługo taki wystrój najzwyczajniej w świecie nie będzie mu się podobał. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest więc stawianie na delikatniejsze, neutralne barwy – wbrew pozorom świetnie sprawdzą się tu na przykład odcienie szarości oraz beżu. W ten sposób stworzymy uniwersalną bazę dla reszty wystroju i unikniemy chaotycznego wrażenia, które może powstać, kiedy w stosunkowo małej przestrzeni wykorzystamy dużo wyrazistych kolorów.

Dekoruj dodatkami

Nie znaczy to oczywiście, że cały projekt ma mieć surowy i zimny charakter – nic bardziej mylnego. Na naszej neutralnej bazie bez trudu stworzymy atrakcyjny wystrój dzięki dodatkom. Warto tutaj zaznaczyć również, że jako dekoracje mogą wliczać się zarówno małe dekoracyjne gadżety, jak i oświetlenie, wykorzystane tkaniny, meble, a nawet zabawki dzieci, które przecież są bardzo kolorowe i już same w sobie wprowadzą dużo kolorów do pomieszczenia. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest fakt, że uwzględniając zainteresowania dziecka i elementy charakterystyczne w elementach mobilnych lub łatwych do usunięcia, na przykład naklejki ścienne, możemy je bardzo łatwo wymienić i stosunkowo niskim kosztem zmienić wygląd całego pomieszczenie, kiedy zmienią się potrzeby naszego dziecka.

Urządzenie pokoju dorastającego dziecka nie musi być trudne, wystarczy pamiętać o tym, że każdy taki projekt powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb i zainteresowań młodej osoby. Warto również zapytać dziecko o pomysły, które jego zdaniem byłyby ciekawym dodatkiem do wystroju – w ten sposób ułatwimy sobie zadanie i upewnimy się, że faktyczny mieszkaniec pokoju będzie zadowolony z końcowego efektu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ