Jak urządzić mikrokawalerkę?

0
335

Popularność mikrokawalerek z roku na rok staje się coraz większa. Dla wielu osób jednak urządzenie tak małej przestrzeni może stanowić nie lada wyzwanie. Jak urządzić mikrokawalerkę, żeby była funkcjonana? Podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Mikrokawalerka – metraż

Mikrokawalerka jest niewielkim mieszkaniem, którego metraż to od 12 do 25 metrów kwadratowych. Zazwyczaj składa się ona z dwóch pomieszczeń – pokoju z aneksem kuchennym oraz łazienki. W przypadku tak małej przestrzeni trudno bowiem wydzielić salon i sypialnie, a tym bardziej osobną kuchnię.

Mikrokawalerka – dla kogo będzie to dobre rozwiązanie

Mikrokawalerka to najlepszy sposób na własne mieszkanie, nawet przy niewielkiej zdolności kredytowej. Często decydują się na nią single, osoby, które często podróżują i takie, które niewiele czasu spędzają w czterech ścianach. Mikrokawalerkę można również potraktować jako inwestycję i dodatkowe źródło dochodu (np. z wynajmu). Niewielkie mieszkanie będzie również dobrą opcją dla osób, które jeszcze do końca nie wiedza, gdzie chcą zamieszkać i nie zamierzają jeszcze kupować docelowego mieszkania.

Mikrokawalerka – plusy i minusy małego mieszkania

Mikrokawalerka jest dużo tańsza od swojego klasycznego odpowiednika. Dotyczy to zarówno kosztów zakupu, jak i kosztów eksploatacji. Jeśli dodatkowo takie lokum będzie znajdować się w atrakcyjnej lokalizacji, np. w centrum miasta lub będzie z nim doskonale skomunikowane, okaże się że mikrokawalerka ma sporo zalet. Największą jej wadą jest oczywiście niewielki metraż. Jeśli więc jesteś domatorem, może to być dla Ciebie spory problem. Dotyczy to szczególnie pary i rodziny z dzieckiem. Mikrokawalerka w takim przypadku na pewno się nie sprawdzi.

Mikrokawalerka – jak ją urządzić

Ważne jest to, by w mikrokawalerce wykorzystać każdy centymetr. Dlatego zrezygnuj z klasycznego łóżka na rzecz składanej kanapy. Wybierz szafki wbudowane w ścianę. Są pakowne, a jednocześnie zajmują mniej miejsca. Postaw na jasne kolory, zarówno mebli, jak i ścian. Dzięki temu optycznie powiększysz przestrzeń. Znajdź meble wielofunkcyjne, ale unikaj tych wysokich. Nie przesadzaj z dodatkami, ponieważ w niewielkim pomieszczeniu uzyskasz efekt zagracenia i mikrokawalerka wyda się jeszcze mniejsza. Możesz również wydzielić kolorystycznie dwie strefy – kuchenną i dzienno-sypialnią. Dzięki temu, pomimo tylko jednego pokoju, poczujesz się, jakbyś miał dwa osobne pomieszczenia. Zrezygnuj jednak ze wzorzystych tapet na wszystkich ścianach. Jeśli jakaś przypadnie Ci do gustu, połóż ją tylko na jednej ze ścian. Wzory na wszystkich ścianach sprawią, że optycznie pomniejszysz mieszkanie, a przecież nie o to chodzi.

Jak urządzić mikrokawalerkę – podsumowanie

Paradoksalnie, im mniejsza przestrzeń, tym większą kreatywnością powinieneś się wykazać. Nie bój się szukać inspiracji w sieci. Jeśli niektóre rozwiązania u kogoś się sprawdziły, spokojnie możesz je zastosować u siebie. Co jeszcze możesz zrobić? Bez względu na wielkość Twoich czterech ścian, warto pomyśleć o ubezpieczeniu mieszkania. Dzięki niemu możesz uniknąć finansowych konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń, takich jak kradzież z włamaniem. Każde mieszkanie, nawet to małe, jest bowiem narażone na tego typu zdarzenia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ