elektrośmieci

Elektrośmieci to bardzo duża grupa odpadów, z którymi niestety nie zawsze potrafimy sobie poradzić. Jak wiadomo, w dzisiejszych czasach praktycznie z roku na rok pojawiają się nowe urządzenia RTV czy AGD, które kuszą nas nowymi funkcjonalnościami, dotychczas niespotykanymi w poprzednich sprzętach. To z kolei napędza popyt i nasze zainteresowanie nowymi zakupami. I właśnie w tym momencie musimy zastanowić się nad tym, co należy zrobić z tymi starymi? Przedstawiamy tutaj zestaw praktyk, którymi powinniśmy się kierować, pozbywając się starego sprzętu, nazywanego też elektrośmieciami.

Czego nie należy robić z elektrośmieciami?

Przede wszystkim zwróćmy uwagę na to, czego ze starymi, zużytymi i niedziałającymi urządzeniami nie powinniśmy robić. Pierwsza i podstawowa zasada — nie wyrzucajmy tego typu sprzętu do standardowych kubłów na śmieci. Po pierwsze takie działanie jest nielegalne i w przypadku wykrycia możemy być pociągnięci do odpowiedzialności, co może wiązać się z wysokimi mandatami i karami.

Jeśli nie mamy wiedzy związanej z elektromechaniką, nie powinniśmy również rozbierać takich urządzeń w celu wydobycia nadających się jeszcze do użytku części. W wielu elektrośmieciach znajdują się wciąż toksyczne substancje, których wyciek może prowadzić szkodliwe dla środowiska, ale też naszego zdrowia konsekwencje. Zasady te nie sprowadzają się jedynie do sprzętu RTV i AGD. Tak samo powinniśmy postępować z bateriami oraz świetlówkami, które mogą zawierać między innymi rtęć. Baterie wyrzucajmy do dedykowanych koszy powszechnie ustawianych w supermarketach.

Gdzie możemy wyrzucić elektrośmieci?

Na ten moment każdy z nas ma bardzo szerokie możliwości pozbycia się elektrośmieci, musimy jednak wykazać się odpowiednią aktywnością, by uzyskać informacje na temat takich miejsc. Przede wszystkim szukajmy rozlokowanych w pobliżu naszego miejsca zamieszkania punktów zbiórek zużytego sprzętu. Tego typu punkty mogą przybrać formę, chociażby dedykowanego pojemnika, który jest ogólnie dostępny we wspólnych częściach miasta. To właśnie w takich miejscach powinny lądować sprzęty RTV i AGD. Oczywiście, nie będziemy w stanie wrzucić tam urządzeń o dużych gabarytach. Co zatem zrobić z przykładową lodówką bądź piekarnikiem?

Najprostsze rozwiązanie to punkt skupu złomu, który nie dość, że pobierze od nas takie urządzenia, to jeszcze odpowiednio nam za nie zapłaci. To jednak niejedyna możliwość zutylizowania starego sprzętu RTV. Obecnie każdy sklep ze sprzętem elektronicznym umożliwia nam zakup nowego sprzętu z opcją wywozu tego starego. Dzięki temu rozwiązaniu nie musimy zastanawiać się nad logistyką pozbycia się elektrośmieci — ekipa, która zajmuje się wniesieniem nowego urządzenia do domu, zajmie się również wyniesieniem tego starego.

Dlaczego warto uważnie pozbywać się elektrośmieci?

Elektrośmieci, które stanowią obecnie bardzo szeroką grupę odpadów, zagrażają naszemu środowisku w sposób nadzwyczajny. Nieprzemyślane pozbywanie się takich przedmiotów może prowadzić do skażenia wody, gleby czy powietrza, a także zwiększa ryzyko utraty zdrowia osób, które zajmują się sortowaniem takich odpadów. Jeśli wykorzystamy jedną z szeroko dostępnych opcji pozbycia się elektrośmieci, z pewnością poczujemy sporą satysfakcję z tego tytułu.

Firma Esbud oferuje odbiór elektrośmieci w Poznaniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ