Filtry do basenu: przeznaczenie i wybór

0
330

Wygodna kąpiel w basenie jest możliwa tylko wtedy, gdy spełniony jest najważniejszy warunek: oczyszczenie wody z zanieczyszczeń. W tym celu stosowany jest specjalny sprzęt: filtry okrzemkowe, kartuszowe i piaskowe do basenu. Woda przepływa przez filtr, pozostawiając w nim wszelkie zanieczyszczenia: piasek, owady, liście i gałęzie, ptasie pióra. Rozpatrzmy, jaka jest różnica między filtrami do oczyszczania wody i który z nich jest odpowiedni dla Twojego basenu.

Filtry piaskowe do basenu

Filtr piaskowy do basenu to zbiornik z piaskiem. Oczyszczanie piaskiem nie zapewnia tak dokładnej filtracji, jak w przypadku ziemi okrzemkowej czy wkładów, ale skutecznie usuwa z wody zanieczyszczenia. Ponadto piasek nie należy wymieniać zbyt często – raz na kilka lat, w zależności od obciążenia basenu.

Wysoka wydajność to kolejna zaleta niektórych modeli filtrów piaskowych.

Dlatego filtry piaskowe montowane są w stacjonarnych basenach prywatnych i komercyjnych, a także w basenach stelażowych, z których korzysta dużo użytkowników.

Filtry okrzemkowe do basenu

Każdy rodzaj filtra zawiera element filtracyjny, za pomocą którego oczyszczana jest woda. W filtrze okrzemkowym jest to ziemia okrzemkowa. Zasypka z ziemi okrzemkowej zapewnia najlepszą filtrację i oczyszcza wodę nawet z mułu. Również dzięki filtrowi okrzemkowemu woda nasycana jest korzystnymi właściwościami dla skóry człowieka. Kolejną niewątpliwą zaletą oczyszczania wody za pomocą filtra okrzemkowego jest zmniejszenie zużycia środków chemicznych nawet o 80%.

Stosowanie tego typu filtrów ma jednak swoje wady: wysoką cenę i niekompatybilność z koagulantami i glonobójcami do basenu.

Filtr okrzemkowy nadaje się do montażu w basenach domowych i publicznych. Urządzenie powinno być serwisowane przez specjalistę.

filtry okrzemkowe do basenu

Woda w basenie powinna być nie tylko czysta, ale także mieć odpowiednią temperaturę. Do sprawdzania temperatury wody służą termometry basenowe https://aquamonkey.pl/termometry-basenowe.html, które są niezbędnym akcesorium każdego basenu.

Filtry kartuszowe do basenu

Filtr kartuszowy zawiera wyjmowane materiały eksploatacyjne – wkłady. Wkłady te charakteryzują się wysokim stopniem oczyszczania i są w stanie wychwycić zanieczyszczenia o średnicy dorównującej ludzkiemu włosowi.

Z biegiem czasu wkład ulega zatkaniu, dlatego należy go wyjąć i umyć pod bieżącą wodą. Gdy wkład utraci swoje właściwości czyszczące, należy go wymienić na nowy. Dlatego filtry kartuszowe są stosowane w domowych basenach stelażowych, które są regularnie czyszczone chemią i z nich nie korzysta duża liczba użytkowników.

filtry kartuszowe do basenu

Do dezynfekcji wody stosowane są środki chemiczne, które jednak nie są korzystne dla środowiska i człowieka. Bezpieczniejszym sposobem dezynfekcji wody jest zastosowanie lamp UV, które możesz znaleźć pod linkiem https://aquamonkey.pl/lampy-uv-do-basenu.html. Lampy UV zmniejszą zużycie środków chemicznych oraz nie powodują reakcji alergicznych.

Jak obliczyć wydajność filtra?

Aby filtr skutecznie oczyszczał wodę, ważne jest prawidłowe obliczenie jego minimalnej wydajności. W przeciwnym razie urządzenie nie poradzi sobie z zadaniem, a woda będzie brudna i nieprzydatna do kąpieli.

Kieruj się prostą zasadą: minimalna pojemność filtra powinna być równa jednej czwartej całkowitej objętości wody w basenie.

Na przykład, jeśli objętość wody w basenie wynosi 50 m³, wybierz filtr o wydajności co najmniej 12,5 m³/h.

Zwracaj także uwagę na producenta. Niezawodnością i wysoką jakością charakteryzują się produkty marki Hayward, Emaux i Aquaviva.

Zamontuj wysokiej jakości filtr o niezbędnej wydajności, a doświadczysz piękna pływania w idealnie czystej wodzie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ