Elegancja na stole

0
2598

Podejmowanie gości w domu na poczęstunku – podwieczorku, wystawnym obiedzie lub kolacji to proces, do którego trzeba się odpowiednio przygotować. Gdy odwiedzają nas znajomi lub rodzina nie wyjmuje się przeciętnych, na co dzień używanych talerzy i sztućców. Sięgamy wtedy głębiej do barku lub szafki i wyjmujemy zestawy na specjalne okazje. Jednak czy zawsze są one pełne?

Dobrze nakryć do stołu

Przyozdobienie stołu to sztuka, a nie randomowe rozstawianie ładniejszej zastawy. Wszystko musi się wzajemnie dopełniać, by wywołać możliwie jak najlepszy efekt. Inaczej całość nie jest spójna, tylko przypomina zbieraninę sprzętów – widać dobre chęci, ale nie widać efektu. W wielu przypadkach brak jednego elementu może na pierwszy rzut oka nie być zauważalnym, jednak daje się odczuć. Doskonałym przykładem są serwetki. Jest to dodatek, o którym najczęściej się zapomina, a spełnia on bardzo ważną rolę w przygotowaniu stołu pod wspólny posiłek. Serwetki to dość rozległa kategoria produktów, w efekcie można wśród nich bez większych problemów znaleźć okolicznościowe warianty, które lepiej będą pasowały do sytuacji. Dla przykładu, gdy planujemy podwieczorek z przyjaciółmi i zaczynamy nakrywać do stołu nagle orientujemy się, że jedyne serwetki, jakie są do naszej dyspozycji mają motyw świąteczny, a jest lato. Ich użycie owszem zwróci uwagę, ale nie w ten sposób, co byśmy chcieli. Posiadanie kilku zestawów serwetek, które będą używane w zależności od sytuacji jest dobrym pomysłem. Oczywiście można też kupić warianty o względnie uniwersalnym wzorze, który będzie pasował do posiadanej zastawy. Mówiąc krótko serwetki nie są dodatkiem prozaicznym, którego obecność na stole powinno się bagatelizować. Jeśli zależy nam na uzyskaniu wyjątkowego efektu z całego spotkania warto w to zainwestować.

Dlaczego trzeba tak się silić?

Jemy głównie oczami. Na smak potraw ma również wpływ towarzystwo. Gdy jedna sfera kuleje nawet najlepsze jedzenie nie jest w stanie wynagrodzić ubytków. Elegancko zastawiony stół sprawia, że wszystko, co się na nim pojawia nie tylko wygląda lepiej, ale lepiej również smakuje. Jest to też również ukłon w stronę gości – daje się im jednoznacznie znać, że ich towarzystwo jest dla nas czymś szczególnym, dlatego całe wydarzenie zasługuje na „barwniejszą” oprawę. Rodzina i znajomi docenią nasze starania, czego efektem będzie zyskanie w ich oczach. Dlatego właśnie dodatki są tak istotne. Nie muszą to być rzeczy bardzo drogie tylko dopasowane. Szklany wazon, świeże kwiaty, pasujące serwetki, specjalny komplet sztućców oraz dopasowana zastawa wszystko to zebrane razem stworzy niepowtarzalną atmosferę i uświetni każde spotkanie, które szybko będzie się chciało powtórzyć.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ