Ekspres ciśnieniowy

Ekspres ciśnieniowy jest urządzeniem, które jeszcze kilka lat temu spotykane było głównie w restauracjach i kawiarniach. Obecnie widujemy je w niemal każdym domu. Umożliwia przyrządzanie aromatycznej kawy o dowolnej porze dnia. Ten pachnący i smakowity napój pobudza, wprawia w dobry nastrój i dodaje energii. Jeżeli jesteś jego fanem, to z pewnością ekspres ciśnieniowy jest Twoim marzeniem. Czy jednak wiesz jak go wybrać?

Jak działa ekspres ciśnieniowy?

W dużym uproszczeniu działanie ekspresu ciśnieniowego polega na przepuszczaniu przez zmielona ziarna gorącej wody pod ciśnieniem. Urządzenie pobiera wodę, podgrzewa ją w specjalnym podgrzewaczu – termobloku lub bojlerze. Woda wypuszczana jest pod ciśnieniem i przenika przez zmielone ziarna kawy, które znajdują się w specjalnym pojemniku wewnątrz ekspresu lub kolbie. Proces zwany ekstrakcją jest końcowym etapem, w efekcie którego wprost do filiżanki trafia kawa. Może wydawać się, że jest to bardzo łatwy mechanizm, jednak dopracowywano go przez dziesięciolecia i mimo, że smak napoju wprost z tego urządzenia jest niemal doskonały, to etap ulepszania ekspresów jeszcze się nie skończył.

Na co zwrócić uwagę wybierając ekspres ciśnieniowy?

Przed rozpoczęciem poszukiwań wymarzonego ekspresu na samym początku warto określić swoje wymagania wobec tego urządzenia. Przede wszystkim musimy pomyśleć, dla ilu osób będziemy zwykle przygotowywali kawę oraz jak często będziemy ją pili. Wyznaczenie indywidualnych preferencji pozwoli na ułatwienie wyboru i zawęzi pole wyszukiwania. Na rynku znajdują się setki tych produktów. Różnią się one wielkością, specyfikacją działania oraz przeznaczeniem.

Pojemnik na wodę

Wybierając ekspres do kawy bardzo istotną rolę, odgrywa pojemnik na wodę. Liczy się jego wielkość, którą powinniśmy dopasować do liczby domowników korzystających aktywnie z ekspresu. Im większy pojemnik, tym więcej kaw będziemy w stanie przygotować bez konieczności ciągłego dolewania wody. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, szczególnie jeżeli cała rodzina pije ten aromatyczny napój.

Moc ekspresu ciśnieniowego

Przed zakupem ekspresu zwróć również uwagę na jego moc. Im wyższa tym ekspres ciśnieniowy szybciej podgrzeje wodę. Jednak od tego parametru, jeszcze ważniejsze jest ciśnienie w ekspresie. Minimalna wartość, która pozwoli przygotować dobre espresso to 9 bar. Uznaje się jednak, że jest to słaba moc i dobrym rozwiązaniem jest zakup urządzenia z ciśnieniem 15 bar.

Jeżeli pragniemy błyskawicznie przyrządzać różnego rodzaju kawy, zarówno mleczne, jak i ciemne to z pewnością naszą uwagę powinny skupić modele automatyczne.

Co dokupić do ekspresu ciśnieniowego?

Zarówno ekspresów, jak i akcesoriów do nich jest całe mnóstwo. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej potrzebnych.

Spieniacz do mleka – jeżeli kupiliśmy ekspres do kawy bez spieniacza mleka, a chcemy rozkoszować się kawą z delikatną pianką, to powinniśmy zaopatrzyć się w takie urządzenie. Kawa z pianką będzie umileniem poranków oraz z pewnością zaskoczy gości.

Filtry do ekspresu ciśnieniowego – to produkty, które nie są jedynie przydatne, ale są niezbędne w przypadku użytkowania ekspresu ciśnieniowego. Zmiękczają i oczyszczają wodę, niwelują przykry zapach oraz zapobiegają osadzaniu się kamienia. Istnieje więc konieczność ich regularnego wymieniania, aby cieszyć się urządzeniem przez długi czas.

Odkamieniacz, płyny i środki czyszczące – nawet stosowanie filtrów może nie zapobiec powstawaniu kamienia i innych zanieczyszczeń. W tym celu potrzebne jest cykliczne czyszczenie ekspresu.

Młynek do kawy – jeżeli ekspres go nie posiada, warto zdecydowanie zakupić takie akcesorium. Świeżo zmielona kawa, gwarantuje najlepszy smak gotowego napoju.

Czy warto kupić ekspres ciśnieniowy do kawy?

Każdy, kto chociaż raz spróbuje kawy z ekspresu, nie będzie chciał powrócić do kawy rozpuszczalnej czy sypanej. Napój z tego urządzenia jest niezwykle aromatyczny. Dodatkowo pozwala na przygotowywanie różnych wersji kawy, tak więc nigdy się nie znudzi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ