doniczki do ziół

Kiedyś, kiedy dostęp do aptek nie był taki jak teraz, wiele nestorek rodu, zajmowało się hodowlą w przydomowych ogródkach, różnych ziół. Mimo, że teraz leki czy zioła można kupić w każdym sklepie, to jednak wiele kobiet decyduje się na to, żeby nadal hodować rozmaite zioła. Trudno zresztą się temu dziwić. Takie własne zioła, nie tylko będą dobrze smakować, ale będziemy mogli zrobić z nich masę ciekawych dodatków do potraw etc.

doniczki do ziół

Doniczki do ziół – co powinieneś wiedzieć?

Zioła wymagają tylko minimalnej pielęgnacji, zazwyczaj nie atakują ich choroby i szkodniki, a plon można zbierać przez całe lato. Rośliny te nie potrzebują dużych pojemników. Większość z nich, na przykład bazylia, koper, tymianek, szałwia, mięta, rozmaryn, lawenda i szczypiorek, rośnie dobrze w doniczkach o średnicy 20 cm i głębokości 15-20 cm lub w standardowych skrzynkach balkonowych.

Do uprawy ziół można używać pojemników z ceramiki, betonu, tworzyw sztucznych, drewna, blachy lub z wikliny. Pamiętaj, że jeżeli wybierasz betonowe donice (nie tylko do ziół), możesz co jakiś czas odświeżać ich wygląd. Pomoże Ci farba do betonu taka jak https://aksil.pl/produkty/farby-do-betonu/aksilbet-farba-do-betonu-i-ogrodzen-betonowych/, która tworzy na malowanej powierzchni hydrofobową powłokę o wysokiej odporności na warunki atmosferyczne. Tego typu farbę możesz stosować także w przypadku innego rodzaju galanterii betonowej. Interesująco wyglądają zioła posadzone w starych skrzyniach, wiadrach, cebrzykach czy drewnianych beczkach. Pojemniki powinny być odporne na stały kontakt z wodą. Muszą też mieć otwór (średnicy co najmniej 1 cm) w dnie lub ściankach bocznych tuż przy dnie pozwalający na odpływ nadmiaru wody. Na ich spodzie należy ułożyć drenaż w postaci kilkucentymetrowej warstwy żwiru, keramzytu albo drobno potłuczonych doniczek, a następnie nasypać tyle żyznego podłoża, żeby sięgało do poziomu około 5 cm poniżej górnego brzegu. Dzięki temu w czasie podlewania woda nie będzie się wylewała przez krawędzie, pozostanie też wystarczająco dużo miejsca, żeby po posadzeniu roślin ułożyć warstwę kory, która ograniczy parowanie wody.

doniczki do ziół

Jakie roślinki do uprawy w  doniczkach do ziół wybrać?

Według nas zdecydowanie najlepszym wyborem będą tymianek oraz bazylia. Uprawa tymianku pospolitego w doniczce przyczynia się do powstania charakterystycznego zapachu. Jak wiadomo zioło wykorzystywane jest w medycynie do leczenia górnych dróg oddechowych, ale również jako przyprawa do wielu potraw, głównie mięsnych. Znacznie częściej od tymianku na parapetach w polskich kuchniach pojawia się bazylia pospolita, należąca do grupy roślin jednorocznych. Bazylia korzystnie wpływa na funkcjonowanie organizmu (układ trawienny lub nerwowy).  Według nas te dwie roślinki naprawdę sprawią, że wasz balkon czy kuchnia będą po prostu wyglądać przepięknie. Co o tym sądzicie? Czy warto się na to zdecydować?

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ