Do czego używa się zaworów kulowych z siłownikiem elektrycznym?

0
333

W standardowych instalacjach wodociągowych do odcinania przepływu wody zwykle wykorzystuje się tanie, proste w montażu i obsłudze zawory kulowe ręczne. To urządzenia wyposażone w charakterystyczny uchwyt lub pokrętło, które pozwala zamykać przepływ, odcinając wodę zimną lub ciepłą. Gdy dostęp do zaworów jest utrudniony, zamiast standardowych modeli ręcznych instaluje się zawory kulowe elektryczne, ewentualnie pneumatyczne, które obsługuje się w sposób zdalny.

Automatyzacja sterowania przepływem wody lub gazu

W rozbudowanych instalacjach przemysłowych obok standardowych zaworów ręcznych powszechnie wykorzystuje się zawory zautomatyzowane, obsługiwane w sposób zdalny, na odległość. Przykładem tego typu urządzeń są zawory kulowe elektryczne i pneumatyczne. Pierwsze z nich są obsługiwane przez siłowniki elektryczne, a do sterowania drugimi wykorzystuje się sprężone powietrze. Wyposażony w siłownik elektryczny zawór kulowy jest podłączony do sterownika, który nim zarządza. W zależności od potrzeb taki zawór może działać w pełni automatycznie, zamykając lub otwierając przepływ przy określonym parametrach medium transportowanego w instalacji, lub być obsługiwany zdalnie. Po podłączeniu do panelu sterującego elektryczny zawór można otwierać i zamykać poprzez naciśnięcie jednego guzika.

Zastosowania elektrycznych zaworów kulowych

Ze względu na możliwość automatyzacji procesu odcinania przepływu medium, kulowych zaworów elektrycznych używa się przede wszystkim w skomplikowanych instalacjach przemysłowych, w celu ochrony ich wrażliwych elementów i podłączonych do nich urządzeń. Zawory kulowe elektryczne mogą być wykorzystywane również w warunkach domowych, zwłaszcza jeśli zostaną zintegrowane z czujnikiem zalania (wycieku wody). Gdy czujnik wykryje wyciek, sterowany elektrycznie zawór odetnie dopływ wody, tym samym zabezpieczy mieszkanie przed zalaniem. Tego typu zawory instaluje się zwykle w miejscach trudnodostępnych oraz wszędzie tam, gdzie występuje niebezpieczne środowisko pracy. Dzięki elektrycznemu sterowaniu pracownik nie musi ręcznie zamykać zaworu, lecz obsługuje go zdalnie, z bezpiecznego miejsca.

Podobnie jak standardowe zawory kulowe ręczne, również elektryczne zawory kulowe służą do odcinania przepływu medium, cieczy lub gazu. Dzięki obecności elektrycznego siłownika i elektronicznego sterownika tego typu urządzenia działają automatycznie, zgodnie z zaprogramowanym trybem pracy. Oczywiście można sterować nimi ręcznie, ale na odległość, bez konieczności osobistego przekręcania pokrętła lub zaciągania uchwytu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ