Czy warto zainwestować w zadaszenie drzwi wejściowych

Zadaszenie nad drzwiami wejściowymi jest jednym z ważniejszych elementów wykończeniowych domu. Jego głównym zadaniem jest ochrona domowników i gości przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Wybierając go, zwracajmy jednak uwagę nie tylko na kwestie praktyczne, ale i estetyczne – w końcu powinien on pasować do bryły budynku.

Jakie wymiary powinien mieć daszek nad drzwi?

Jak napisaliśmy we wstępie – najważniejszym przeznaczeniem daszka nad drzwiami wejściowymi jest ochrona przed opadami atmosferycznymi. Żeby ochrona była skuteczna, daszek powinien mieć odpowiednie wymiary. Pamiętajmy jednak, że wiele tu zależy od tego, jak duże mamy drzwi. Jeśli ich gabaryty są standardowe, to szukajmy daszka w rozmiarze od 150 do 160 cm długości, choć oczywiście może mieć więcej. Jego szerokość najczęściej wynosi od 75 do 85 cm. 

Takie wymiary są w zupełności wystarczające, by chroniły domowników i gości. Jeśli tylko chcemy, pod zadaszeniem mogą znaleźć się też schody, ale oczywiście nie można przesadzać ze zbyt dużymi wymiarami, bo może się to odbić na stabilności konstrukcji. 

Eleganckie zadaszenie drzwi z poliwęglanu
Eleganckie zadaszenie drzwi z poliwęglanu, fot. Palram.pl

Jaki jest najlepszy kształt zadaszenia drzwi?

Chociaż wydaje się, że dobór kształtu to kwestia stricte estetyczna, to wcale tak nie jest, bo od tego parametru zależy, czy na daszku nie będzie zalegać deszcz i inne opady – śnieg, a nawet lód. Wybór różnych kształtów jest bardzo duży, bo dostępne są daszki płaskie, łukowe, modułowe, markizowe, dwuspadowe i wielospadowe. Najlepiej dopasować je do kształtu dachu, nie zapominając o kwestiach praktycznych, czyli o wspomnianych wcześniej problemem z zaleganiem na powierzchni daszku różnych opadów. 

Nowoczesne zadaszenie drzwi
Nowoczesne zadaszenie drzwi, fot. Palram.pl

Materiał wykonania – co jest dostępne?

Zadaszenia nad drzwi są dostępne w różnych wymiarach i kształtach, mogą być też wykonane z wielu różnych materiałów – drewna, stali, aluminium, poliwęglanu, szkła, akrylu. Zazwyczaj mamy do czynienia z konstrukcjami z łączonych materiałów. Każdy z nich ma swoje mocne i słabe strony. 

  • Wiele osób wybiera drewno, co nie dziwi, bo to piękny i szlachetny materiał. Niestety, jest niezbyt odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Żeby więc długo pozostał w dobrej kondycji, trzeba go regularnie konserwować; 
  • Stal jest wytrzymała, ale ciężka i pasuje raczej tylko do nowoczesnego budownictwa;
  • Aluminium jest często wybierane, bo zdecydowanie lżejsze od stali, choć ma też nieco mniejszą trwałość; 
  • Szkło prezentuje się elegancko i jest bezproblemowe w konserwacji, ale też dość szybko się brudzi i bywa niezbyt odporne na uszkodzenia; 
  • Alternatywą wydaje się szkło akrylowe, które jest nie tylko tańsze, ale i bezpieczniejsze w użyciu. Nie ma ryzyka, że pęknie i nas zrani. Cechuje go dobra przepuszczalność świetlna, jest odporne na żółknięcie pod wpływem UV; 
  • Jednym z lepszych materiałów tego typu jest poliwęglan – wytrzymały, odporny na zniszczenia i estetyczny. W palram.pl daszki nad drzwi są dostępne w różnych odcieniach (np. biały, brązowy, przezroczysty), więc łatwo dopasować go do wyglądu domu. Co równie ważne – nie wymaga okresowej konserwacji. 

Zdecydowanie warto zainwestować w zadaszenie drzwi wejściowych – zapewni na to komfort i zmniejszy ryzyko uszkodzenia samych drzwi.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ